Juniorská vědecká konference 2024
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Přijďte společně s námi oslavit Den fascinace rostlinami do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty!
Tušíte, jaký hluk umí vydávat rostliny? Jak vypadá největší semínko? Co všechno se dá vyčíst z letokruhů? Jak vypadá rostlinná fosílie? Které přírodní látky působí blahodárně na naše zdraví? To a mnoho dalších zajímavostí z rostlinné říše se dozvíte na venkovních stáncích v pátek 17.5. (9:30 - 16:30). Kromě interaktivního programu jsou plánované komentované prohlídky skleníků, na které je z kapacitních důvodů nutná předchozí rezervace.
Semínka pod elektronovým mikroskopem
Čeká na vás praktická ukázka elektronové mikroskopie semen rostlin, spolu se základním vysvětlením přípravy vzorků a samotného principu mikroskopu. Z kapacitních důvodů, prosíme zájemce o tento program o rezervaci termínu:
https://docs.google.com/
Jak probudit semínka
Přijďte se k nám na stánek podívat, co všechno a jak může ovlivnit klíčení rostlinných semen (např. slaná voda, červené či modré světlo, tma, kyselý déšť). Klíčící semínka si budete moci prohlédnout zblízka pod mikroskopem. A nejen děti si budou moci vysít a odnést jednu z našich modelových rostlin.
Buněčná stěna a její význam pro lidstvo
Ukázka vláken rostlinného původu a mikroskopické pozorování pletiv, která jsou základem přadných vláken, ukázka struktury buněčné stěny a princip syntézy celulózy.
Paleobotanika
Seznamte se s rostlinnými fosíliemi v časových a systematických souvislostech (zuhelnatělé zbytky), pozorujte vzorky pod binokulární lupou a mikroskopem (zkamenělá dřeva, fosilní kutikuly, fosilní pyl).
Dendrochronologie
Poznejte metody, které z letokruhů umožňují zjistit, jak se v minulosti měnilo klima, zda byly stromy ovlivňovány sesuvy nestabilního podloží nebo jak na ně působily kyselé deště.
Poznáváme českou flóru s Českou botanickou společností
Přijďte se podívat, které rostliny právě kvetou v české přírodě. Dokážete je s malou nápovědou určit do druhu?
Řasy - mikroskopické rostliny všude kolem nás
Společně se podíváme, jak bohatý a barevný může být život v kapce vody. Prozkoumáme vzorky z nedaleké Vltavy i z jezírek v botanické zahradě. Připravena bude i malá výstavka trochu "exotičtějších" zátupců řas, včetně např. mořských chaluh.
Biochemie rostlin
Podíváte se, jak se rostliny pěstují in vitro, ve sterilním živném médiu, kde lze sledovat, příjem nejen různých živin, ale i např. léčiv. Zjistíte, které přírodní látky rostlin působí blahodárně na naše zdraví. Odnesete si přírodní hnojivo (kopřivovou jíchu) pro vaše rostliny.
Rostlinná nej
Víte jak vypadá největší semínko, nejmenší rostlina? Tušíte jaký hluk umí rostliny vydávat? Zveme vás do světa největších, nejmenších a nejzajímavějších zástupců rostlinné říše!
Tajemný svět rostlinných barev
Jakou paletu barev rostliny produkují a používají a jak se na paletu podívat? Lze rostliny donutit některé barvy používat či nepoužívat? A co takhle použít barvy, abychom zobrazily neviditelné?
Pokusný skleník Katedry experimentální biologie rostlin
Představení vybraných ekofyziologických adaptací rostlin se zatížením na masožravost.
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Zveme vás již po čtvrté na nezapomenutelný den plný dobrodružství a vědy! Přijďte s dětmi 7. září 2024 od 10 do 18 hodin do areálu Gutovka a zjistěte, jak zábavný může být vědecký výzkum.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.