Vypravte se s námi do fascinujícího světa rostlin. Objevte jejich druhovou rozmanitost, fyziologii, stavbu buněk nebo význam pro člověka.
Vědci vám zároveň ukáží, co, jak a také proč na rostlinách zkoumají. Akce proběhne v pátek 17. května od 9:30–16:30 v Botanické zahradě PřF UK (Na Slupi 16, Praha 2) a je vhodná pro školní skupiny (hlavně středoškolské) i pro individuální zájemce. Pořádá ji Přírodovědecká fakulta UK společně s Ústavem experimentální botaniky AV ČR a Českou společností experimentální biologie rostlin.
Vstup je zdarma!
A jaké expozice na vás čekají?
Odhalte tajemství pylových zrn
- Napadlo vás někdy, jak se liší živé pylové zrno od mrtvého? A když už budeme mít pyl pod mikroskopem, můžeme se podívat, jak to vypadá, když z něj začíná klíčit pylová láčka. Jako bonus si můžete zasoutěžit v poznávání modelových rostlin experimentálních biologů či si zkusit izolovat rostlinnou DNA.
Buněčná stěna a její význam pro lidstvo
- Tušíte, ze které části rostlinné buňky pochází vaše tričko? Naši vědci vám tzv. přadná vlákna rostlinného původu představí a navíc si pod mikroskopem budete moci prohlédnout pletiva, která jsou jejich základem. Ukáží vám struktury buněčné stěny rostlin a vysvětlí vám princip syntézy celulózy, její základní stavební jednotky.
Kvartérní paleoekologie
- Věděli jste, že jezera či rašeliniště můžete číst jako knihu o minulosti přírody? Jsou to totiž unikátní přírodní archivy, kde usazené sedimenty představují listy plné svědectví o rostlinách, které žily v dobách, jejichž historii nikdo nezapsal. Můžeme se třeba dozvědět jak dnešní příroda nabyla své současné podoby – odkud, jak rychle a také proč se rostliny rozšířily na sklonku drsné doby ledové? Ptát se také můžeme na roli člověka v tomto příběhu; do jaké míry přetvářel přírodu k obrazu svému, ať už domestikací rostlin či přeměnou celé krajiny. Pojďte se dozvědět jak!
Botanická zahrada pod mikroskopem
- Prohlédněte si svoje oblíbené rostliny tak, jak jste je ještě neviděli!
Tajemný svět rostlinných barev
- Přemýšleli jste někdy nad tím, jak je možné, že jsou pro hmyz atraktivní pro vás barevně nezajímavé rostliny? Myslíte, že je “vidí” stejně jako my? V této expozici vám ukážeme květy pod speciální lampou, představíme skupiny rostlinných barviv na sezónní květeně, no, zkrátka na vás čeká mnoho barevných experimentů!
Dendrochronologie
- Z letokruhů stromů nezjistíme pouze to, jak byl strom starý při svém skácení. Díky dendrochronologickým metodám z nich můžeme rekonstruovat klima v minulosti, historii extrémních událostí (sesuvy, požáry, sopečné výbuchy) nebo zjistit, jak moc člověk svojí rukou pozměnil strukturu přirozeného lesa.
Paleobotanika
- Naši vědci vás seznámí s rostlinnými fosíliemi a představí vám jejich aktuální význam, některé si dokonce budete moci prohlédnout pod mikroskopem! Rostliny ale nebudete jen pozorovat – odborný výklad vám pomůže si je zařadit jak na časové škále, tak do příbuzenstva další, dnes známých rostlin.
Rekordy a zajímovosti ze světa rostlin
- Víte, jak vypadá největší semínko, nejmenší rostlina? Tušíte, jaký hluk umí rostliny vydávat? Zveme vás do světa největších, nejmenších a nejzajímavějších zástupců rostlinné říše!
Algologie
- Objevte mikroskopický svět v jediné kapičce tůňky a nechte se fascinovat nádhernými tvary sladkovodních řas.
Pokusný skleník katedry experimentální biologie rostlin
- Komentovaná prohlídka skleníku katedry s masožravými rostlinami a dalšími druhy se zajímavými adaptacemi.
- Vstup do skleníku buď shora kolem budovy Viničná 5, nebo přímo z Botanické zahrady (kousek od ostatních, volně přístupných expozic).
- Registrační formulář prohlídek pro školní (spíše SŠ) skupiny (15 studentů, doba trvání cca 40–50 minut) je zde. Pozor, přihlásit se mohou pouze učitelé registrovaní v katalogu Přírodovědci.cz!
Cytoskelet – pozorování buněčné kostry v pohybu
- Jak si rostliny formují svůj tvar? Aneb pojďme se spolu podívat přímo do buňky pomocí fluorescenčního mikroskopu. Dozvíte se, jak se liší uspořádání mikrotubulů u rostlin pěstovaných na světle a ve tmě a jaký vliv to má na jejich výsledný tvar.
- Program bude probíhat v budově Viničná 7.
- Registrační formulář pro školní (spíše SŠ) skupiny (max 15 studentů, doba trvání cca 30 minut) je zde. Pozor, přihlásit se mohou pouze učitelé registrovaní v katalogu Přírodovědci.cz!
Rostlina versus vetřelec ve virtuální realitě
- Jak se rostliny brání před houbovými patogeny? Mají rostliny imunitu? Pojďte se na to podívat zblízka. Nahlédněte do nitra buněk s pomocí virtuální reality.
- Program bude probíhat v budově Viničná 5.
- Registrační formulář pro školní (spíše SŠ) skupiny (25, max 30 studentů SŠ, doba trvání cca 40–60 minut) je zde. Pozor, přihlásit se mohou pouze učitelé registrovaní v katalogu Přírodovědci.cz!
Skleník Botanické zahrady UK
- Seznámíme vás s nejpoutavějšími rostlinami skleníků Botanické zahrady PřF UK. Prohlídka je zaměřena zejména na rostliny tropického podnebného pásu, ale nahlédnete také do světa sukulentních rostlin subtropů.
- Registrační formulář prohlídek pro školní (spíše SŠ) skupiny (max 20 studentů na jednu skupinu, doba trvání cca 60 minut) je zde. Pozor, přihlásit se mohou pouze učitelé registrovaní v katalogu Přírodovědci.cz!
Den fascinace rostlinami se koná pod záštitou Ing. Miroslava Tomana, CSc., ministra zemědělství České republiky a Asociace soukromého zemědělství ČR.
Akci finančně podpořila Česká společnost experimentální biologie rostlin a Rada vědeckých společností České republiky ( http://rvs.avcr.cz/).