Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Po roce vás opět zveme na expedici do světa rostlin. Poznejte jejich druhovou rozmanitost, fyziologii, stavbu buněk nebo význam pro člověka. Vědci vám zároveň ukážou, co a jak na rostlinách zkoumají.
Naše akce je součástí celosvětového Dne fascinace rostlinami, který má připomenout, že bez svých „zelených přátel“ by lidstvo na Zemi dlouho nepřežilo.
Biologové pro vás připravili pestrý program plný živých rostlin, komentovaných prohlídek, mikroskopování a interaktivních stanovišť.
Akce je vhodná pro školní skupiny (hlavně středoškolské) i pro individuální zájemce všech věkových kategorií a je zcela ZDARMA.
Koná se ve čtvrtek 18. května 2017 od 9:30 do 16:30 hodin v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK (Na Slupi 16, Praha 2) a v přilehlých prostorech. Přesné umístění jednotlivých stanovišť ukazuje tato mapa.
• Česká společnost experimentální biologie rostlin.
Většina stanovišť je volně přístupná po celý den. Skupiny pěti nebo více návštěvníků – například školní třídy – si ovšem musí předem rezervovat prohlídky skleníků a mikroskopického pracoviště (Pestrý vesmír svítících rostlin).
Pro rezervaci a další informace prosím kontaktujte Jana Koláře na e-mailu kolar4@natur.cuni.cz, případně na telefonu 221 95 1953.
PODROBNÝ PROGRAM:
Botanická zahrada PřF UK – skleník:
Kdo vynalezl fotosyntézu? Jak se tropický kaktus dostal do Afriky, když všechny ostatní rostou v Americe? Za kterými rostlinami jezdí naši fakultní vědci do Jihoafrické republiky, Číny nebo Jižní Ameriky? Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte na komentované prohlídce ve skleníku Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK.
Začátky prohlídek v 9:00, 9:30, 10:00, 11:00, 11:30, 12:00, 13:00, 13:30, 14:00, 15:00 a 15:30. Skupiny 5 a více návštěvníků si musí předem rezervovat termín.
Botanická zahrada PřF UK – stany ve venkovní expozici:
Rostlinné modelky
Studium procesů odehrávajících se v rostlinách patří k důležitým tématům současné biologie. Vědci však nemohou zkoumat všechny rostlinné druhy. Vybírají si pouze některé – ty pak ovšem studují velmi důkladně. Pod drobnohledem biologů nejsou jen plodiny důležité pro obživu lidstva, nýbrž i drobný plevel, nenápadný mech nebo řasy. Badatelé z Ústavu experimentální botaniky AV ČR vám představí modelové rostliny, s nimiž pracují.
průběžně celý den
Zahrada jinýma očima
Pojďte s námi prozkoumat botanickou zahradu a podívat se zblízka na život rostlin. Jsou opravdu tak bezbranné a nehybné, jak se zdá? Jak se vyrovnávají s nepřízní osudu? Jsou na všechno samy? Přijďte a uvidíte!
průběžně celý den
Honba za klenoty mikrosvěta
Také bojujete s řasami v bazénu, jezírku či akváriu? Nebo jste se kvůli sinicím nemohli v létě koupat? Podívejte se na ně zblízka a třeba je začnete mít rádi. Tyto malinké klenoty umí velké věci – například ovlivňovat globální klima. Sinice jsou dokonce vynálezci fotosyntézy, bez níž by život na Zemi nebyl takový, jak jej známe.
průběžně celý den
Pozůstatky rostlin – klíč k odhalení minulosti
Dna jezer či rašeliniště představují unikátní přírodní archivy. K jejich výzkumu používají vědci různé paleoekologické metody, například analýzu pylu či analýzu rostlinných makrozbytků (hlavně semen a listů). Můžeme se tak leccos dozvědět o vývoji přírody nebo o tom, jaké plodiny pěstovali naši předci. Pojďte s námi odkrývat dávnou historii!
průběžně celý den
Jak ochočit rostlinu
Co musíme udělat s rostlinou, abychom ji mohli vědecky zkoumat? A jaké podmínky potřebuje, aby dokázala růst „ve zkumavce“?
průběžně celý den
Jak přizpůsobit rostlinu k obrazu svému
Roubování je nesmrtelná, už tisíce let stará metoda. Neobejdeme se však bez ní ani dnes. Možná vás překvapí, co všechno se dá roubovat.
průběžně celý den
Manipulujeme, manipulujeme, manipulujeme!
Ani ve snu by vás nenapadlo, co dovede s rostlinami udělat současná experimentální biologie. Genetické manipulace jsou ožehavým tématem zemědělství 21. století. Tušíte ale, jak vědcům pomáhají pochopit fungování rostlin?
průběžně celý den
Všudypřítomné mykorhizy
Mykorhizu známe jako soužití kořenů s půdními houbami. Některé rostliny ale žijí pod vodou. Mají tam také mykorhizu? Existuje mykorhiza i v moři? A jak se vlastně zkoumá?
průběžně celý den
skleník Katedry experimentální biologie rostlin (nad botanickou zahradou):
Pokusný skleník
Přijďte se podívat na speciality, které v normálním skleníku buď nenajdete, nebo je snadno přehlédnete. Během komentované prohlídky se dozvíte mnoho fantastických zajímavostí ze světa rostlin.
Začátky prohlídek v 9:30, 10:30, 11:30, 13:30, 14:30 a 15:30. Skupiny 5 a více návštěvníků si musí předem rezervovat termín.
budova Viničná 7, zadní trakt (přístup z botanické zahrady nebo po cestě kolem budovy Viničná 5 – trasa bude vyznačena):
Pestrý vesmír svítících rostlin
Seznamte se s mikroskopickou technikou, která umožňuje odhalovat samotnou podstatu životních pochodů v nitru buněk. Myslíte, že věda nemůže být zářivá a barevná? To je omyl – přesvědčte se na vlastní oči.
Začátky prohlídek každých 30 minut od 10:30 do 16:00. Skupiny 5 a více návštěvníků si musí předem rezervovat termín.
Ilustrační fotografie: Radek Lüftner, Adéla Pokorná, Jan Martínek a Petr Jan Juračka.
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.