Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Školní třídy i fanoušky přírodních věd zveme na akci, která nabídne nejrůznější pohledy do světa rostlin. Přijďte do botanické zahrady naší fakulty a vydejte se s vědci na objevitelskou expedici!
Prozkoumejte zelené řasy pod mikroskopem, poznejte exotické i užitkové druhy rostlin, naučte se roubovat, zjistěte, jak si rostliny obstarávají vodu a živiny nebo jak spolupracují s opylovači. A víte, co lidi nejvíc fascinuje na květech?
To je pouze malá „ochutnávka“ bohatého programu, který pro vás připravili odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a České společnosti experimentální biologie rostlin.
Věříme proto, že Den fascinace rostlinami 2016 si užijí všichni milovníci přírody a vědy – od dětí až po seniory.
Akce je vhodná pro středoškolské studenty, žáky základních škol i individuální zájemce a je zcela ZDARMA.
Koná se ve středu 18. května 2016 od 10:00 do 17:00 hodin v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK a ve fakultní budově na adrese Viničná 5, Praha 2.
Školní skupiny není nutné předem objednávat, budeme ale rádi za zprávu, kdy a v jakém počtu akci navštívíte. Pouze komentovanou prohlídku skleníku (stanoviště Lovci rostlin) si musí školní skupiny z kapacitních důvodů rezervovat. Pro rezervaci a další informace se prosím obraťte na Jana Koláře (e-mail kolar4@natur.cuni.cz, telefon 221 95 1953).
PODROBNÝ PROGRAM:
Botanická zahrada – skleník
Lovci rostlin
Vydejte se s námi po stopách Evropanů, díky jejichž objevům si můžeme dovolit pravé vanilkové rohlíčky, pokochat se obřími listy viktorie nebo žasnout nad tím, že nová „živoucí fosilie“ jehličnanu byla nalezena jen 150 kilometrů od Sydney.
komentované prohlídky skleníku, začátky v 10:00, 10:45, 11:30, 13:00, 13:45, 14:30, 15:30 a 16:15
Květinový souboj krásy
Co se nám na květinách vlastně líbí? Jaké barvy či tvary květů se lidem zdají krásné, a jaké naopak ošklivé? Jak tyto rozdíly vysvětluje evoluční psychologie? A shoduje se váš vkus se vkusem více než 2 000 lidí z celé ČR?
průběžně po celý den
Botanická zahrada – stany ve venkovní expozici
Zahrada jinýma očima
Podívejte se na zahradu jinýma očima – pátrejte po jejích zákoutích, obdivujte, objevujte. Poznejte estetiku rostlinných tvarů a všímejte si detailů. Uvidíte, co všechno vám doposud unikalo.
průběžně po celý den
Království zelených liliputů
Nechte se vtáhnout do světa nejmenších rostlin! Vyzkoušejte si práci se světelným mikroskopem a objevte s námi krásu zelených řas.
průběžně po celý den
Pozůstatky rostlin – klíč k odhalení minulosti
Zajímá vás, jak vypadala krajina v dávných dobách? Kladete si otázky ohledně životosprávy našich předků? Odpovědi přinášejí rostlinné pozůstatky zachované v sedimentech.
průběžně po celý den
Mistři adaptace
Orchideje a masožravé rostliny mají řadu unikátních přizpůsobení, která jim pomáhají přežít. Víte, jak získávají minerální látky nebo jak lákají opylovače?
začátky prezentací 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 (masožravky), 11:00, 13:00, 15:00 a 16:30 (orchideje)
Vypěstujte si ovocný stromek, kaktus či citroník
Posuňte svoje pěstitelské schopnosti na vyšší úroveň. Rostliny nemusíte jen zalévat – naučte se je očkovat, roubovat nebo štěpovat.
průběžně po celý den
Zkamenělá zeleň
Prozkoumejte fosilní rostliny očima, lupou i mikroskopem. Paleontologové pro vás připravili zajímavou kolekci zkamenělin, které dominují vzorky dřev a listových pokožek.
průběžně po celý den
Zveme vás také na prohlídku paleontologické expozice v Chlupáčově muzeu historie Země (budova Albertov 6, komentovaná prohlídka zdarma od 14:00 do 15:00)
Přísně tajné
Vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR vám ukážou, jak si můžete vyrobit neviditelný inkoust ze snadno dostupných rostlinných látek. Samozřejmě prozradí i to, jak inkoust zviditelnit a tajnou zprávu si přečíst.
Dozvíte se také leccos zajímavého o druzích, které se staly nepostradatelnými pomocníky při výzkumu rostlinné fyziologie.
průběžně po celý den
Botanická zahrada – skleník Katedry experimentální biologie rostlin
Pokusný skleník
Představíme vám pokusné rostliny včetně geneticky modifikovaných, ale i druhy s neobvyklým „životním stylem“. Uvidíte mimo jiné rozsáhlou kolekci masožravek nebo rostliny, které spolupracují s mravenci.
začátky prohlídek v 10:00; 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00
budova Viničná 5
Rostlinné tělo zevnitř
Malé cvičení z funkční anatomie – prozkoumejte pod mikroskopem krásu a účelné uspořádání rostlinných orgánů.
průběžně po celý den
Dynamický svět rostlinné buňky
I když mohou rostliny působit jako nehybné bytosti, uvnitř jejich buněk je pěkně rušno. Co přesně se tam děje a jak vědci tyto procesy zkoumají?
začátky prezentace v 10:00; 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00
Geneticky modifikované rostliny – cesta do pekla, nebo spása? Nebo ani jedno?
Přednáška doktora Lukáše Fischera vás seznámí se základními fakty a mýty o této problematice (30 minut + diskuse).
začátky v 11:00, 13:00 a 15:00
Ilustrační fotografie: Radek Lüftner a Petr Jan Juračka.
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.