Juniorská vědecká konference 2024
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Zapojte se na konci dubna do populární celosvětové soutěže a ukažte světu, jak bohatá je příroda ve vašem městě.
Tradičně se jedná o soutěžní projekt, ve kterém města spolu soupeří o co největší počet pozorování přírodní rozmanitosti na svém území. Každý z vás se může přidat a pomoci dosáhnout lepších výsledků.
K tomu, aby to bylo možné, je zapotřebí se zapojit ve dnech 28. dubna až 1. května 2023 a zaznamenávat pozorované rostliny, živočichy a houby ve svém okolí.
Díky moderní době již není zapotřebí vše překreslovat do zápisníku, jako to dělal například Charles Darwin. K zaznamenání nám slouží mobilní aplikace, kterou jsme pro tento účel vybrali a přeložili do češtiny. Jmenuje se iNaturalist. Je to opravdu snadné a zvládne to úplně kdokoliv bez sebemenšího přírodovědeckého vzdělání. Aplikace je totiž natolik inteligentní, že se pokusí sama rozpoznat, o jaký druh rostliny, zvířete, nebo houby se jedná.
Tato výzva odstartovala poprvé v roce 2016 a to pouze mezi městy Los Angeles a San Francisco. V roce 2018 se konal první mezinárodní ročník, kdy se zapojilo 68 měst. Do letošního ročníku se přihlásilo téměř 400 měst z celého světa (kompletní seznam zapojených měst naleznete ZDE).
V rámci České republiky se zapojí opět Brno, Uherské Hradiště a České Budějovice.
PRAHA
Pojďte do toho i Vy a zjistěte, jak bohatá a unikátní je pražská příroda! Stáhněte si aplikaci iNaturalist na váš mobilní telefon a potom jen stačí ve dnech 28. 4. až 1. 5. 2023 pomocí ní fotografovat přírodu na území Prahy. Fotografie můžete pořizovat u Vás na zahradě, v oblíbeném parku nebo třeba na autobusové zastávce, když zrovna čekáte na svůj spoj.
A že nevlastníte chytrý telefon? Nevadí! Stačí se jen zaregistrovat na stránce iNaturalist a poté si můžete do svého profilu vkládat manuálně fotografie pořízené třeba klasickým fotoaparátem.
Praha se v minulém ročníku umístila na 34. místě ze 447 měst co do počtu pozorování a předčili jsme mnoho světových metropolí. Ve sledované dny bylo z Prahy zaznamenáno více jak 12 tisíc pozorování a více jak 1480 druhů! Pro více detailů klikněte SEM.
V rámci Evropy pak Praha skončila na třetím místě a v případě samostatných měst pak na místě prvním!
V případě jakýchkoli dotazů se na nás obraťte na adresu: pm@nm.cz
POZOR! V Kroužkovací stanici Národního muzea v Praze-Hostivaři proběhne akce pro veřejnost, kde se setkáte i s našimi Přírodovědci. Chystáme si pro vás pozorování vodních živočichů pod mikroskopem a tajemný příběh stromu - opravdu si jen tak v tichosti roste?
https://www.citynaturechallenge.cz
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Zveme vás již po čtvrté na nezapomenutelný den plný dobrodružství a vědy! Přijďte s dětmi 7. září 2024 od 10 do 18 hodin do areálu Gutovka a zjistěte, jak zábavný může být vědecký výzkum.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.