Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
V Hvězdárně a planetáriu Brno připravili na duben opravdu netradiční výstavu. Představí některá tajemství neviditelných světů – a navíc se bude měnit ze dne na den.
Na Chlupaté výstavě budou k vidění velkoformátové fotografie mikroskopických hub, tedy organismů, kterým obvykle říkáme plísně. Ty sice v ledničce nebo na starém chlebu nepůsobí nijak vábně, při výrazně detailnějším pohledu se ale promění v dekorativní objekty s roztodivnými tvary a hýřící pestrými odstíny všech barev.
Snímky pro expozici byly pořízeny speciálními metodami světelné i elektronové mikroskopie a makrofotografie. Autory jsou Petr Jan Juračka a Alena Kubátová od nás z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Doktorka Kubátová se fotografování mikroskopických hub věnuje dlouhodobě. Její snímky jste mohli vidět třeba na výstavách nejlepších příspěvků ze soutěže Věda je krásná.
Chlupatou výstavu doplní také unikátní živý projekt – několik brněnských osobností obtisklo své dlaně do živného média, na kterém v průběhu dubna porostou kolonie bakterií a plísní z jejich vlastních rukou. Jak velké rozdíly mezi nimi jsou a kolik mikroorganismů se nachází na kůži každého z nich?
Příspěvek z vlastní mikrobiální zahrádky dodali například primátor Brna Petr Vokřál, ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová nebo ředitel Městské policie Brno Bohumil Šimek.
Mikroorganismy ovšem zdaleka nežijí jen na rukou. Ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek pro Chlupatou výstavu obtiskl povrch svého těla hned z několika míst (s přispěním absolventů Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně). Kde asi sídlí ty nejzajímavější organismy, jejichž kolonie na výstavě uvidíte? Na rukou, na nohou, anebo…?
Chlupatá výstava je přístupná zdarma a najdete ji ve vstupní hale Hvězdárny a planetária Brno (Kraví hora 2, Brno-Veveří).
Prohlédnout si ji můžete od 6. do 30. dubna 2016, vždy před pořady v digitálním planetáriu. Informace o časech pořadů a otevírací době najdete na www.hvezdarna.cz.
Akci neorganizují Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
Výstava vznikla ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UK a projektem Přírodovědci.cz. Tady je malá „ochutnávka“ fotografií, které můžete v Brně vidět:
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.