Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Zveme vás na přednášku Laserová fotochemie v létajících nanolaboratořích. Jak se studují nanočástice pomocí laserů? A co se díky takovému výzkumu můžeme dozvědět o ozonové díře nebo o DNA?
Doktor Michal Fárník z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR nás zavede do říše klastrů a nanočástic. O své práci říká:
„Klastry jsou soubory molekul či atomů vázaných slabšími interakcemi, než jsou typické chemické vazby. Takovými interakcemi mohou být třeba vodíkové můstky, které hrají klíčovou úlohu v nejrůznějších oblastech od fyziky až po biologii. Pomocí klastrů studujeme tyto vazby a jejich vlastnosti na molekulové úrovni.
V našem experimentu vytváříme paprsky klastrů ve vakuu. Větší klastry složené z více než několika desítek molekul mají rozměry nanometrů, a hovoříme tudíž o nanočásticích. S využitím laserů zkoumáme zejména fotochemii na těchto nanočásticích. Jedná se tedy o jakési nanolaboratoře letící vakuem.
V přednášce se budeme zabývat i klastry a nanočásticemi, které mají význam v atmosféře a v biologických systémech. Na tvorbě ozonové díry nad Antarktidou se například podílejí ledové částečky v polárních stratosférických mracích. Podobné nanočástice si dokážeme vyrobit v experimentech s molekulovými paprsky. Když je podrobíme interakci s laserovými paprsky simulujícími ultrafialové záření ze Slunce, můžeme v laboratoři studovat procesy, které probíhají vysoko nad zemí ve stratosféře.
Obdobně lze v klastrech studovat fotochemii biologických molekul, a snažit se tak pochopit procesy analogické radiačnímu ničení DNA.“
Přednáška je součástí populárně-vědeckého cyklu Chemické úterky. Koná se v úterý 22. října 2013 od 18:00 hodin v posluchárně CH1 v budově Chemického ústavu Přírodovědecké fakulty UK (Praha 2, Hlavova 8). Těšíme se na vás!
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.