Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Zveme vás na přednášku Organela vs. endosymbiont – najdi pět rozdílů! s podtitulem Evoluce intrabakteriální symbiózy červců.
Filip Husník z laboratoře molekulární fylogeneze a evoluce parazitů Parazitologického ústavu AV ČR nás seznámí s pozoruhodnými bakteriálními symbionty červců.
Symbiotický vztah je zde doprovázen ztrátou samostatnosti bakterií a jejich změnou v buněčné organely. Ukazuje se, že tento proces je relativně rychlý. Zároveň jde o velmi úspěšnou potravní strategii býložravého hmyzu.
Těšíme se na vás 28. listopadu 2013 od 17:15 hodin v posluchárně „Fotochemie“. Najdete ji v přízemí budovy Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na adrese Viničná 7, Praha 2.
Přednáška je součástí cyklu Biologické čtvrtky ve Viničné 7, který má více než dvacetiletou tradici. Cyklus je určen vážnějším zájemcům o biologii – konkrétně o evoluci, obecnější biologickou problematiku a o méně tradiční přístupy k této problematice.
Ilustrační obrázek: Červec Pseudococcus calceolariae. Zdroj Wikimedia Commons / ARS-USDA, autor Q. Holdman, volné dílo / public domain.
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.