Není vítr jako vítr
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Kdo by neznal nejpopulárnější zkameněliny Čech – trilobity? Okolí Berouna, Koněprus, Skryjí nebo Radotína patří ke klasickým lokalitám těchto fosilií. Kdo z vás ale slyšel o trilobitech z Moravy?
Vinná réva, Pálava, Mikulov, to je pro většinu z nás pravá Morava. Kdepak trilobiti! A přece jich tu nacházíme hodně – dokonce neobyčejně zajímavých.
Moravský kras, severní část Moravy i Slezsko patří k významným geologickým celkům naší republiky. Můžeme říci, že teprve teď začínáme doceňovat jejich paleontologický potenciál. Právě nové objevy trilobitů, hlavně ty z nejbližšího okolí Brna, patří k významným milníkům dnešního paleontologického výzkumu v celoevropském měřítku.
Zkameněliny moravských trilobitů pocházejí především z nejmladších částí devonu a z následujícího karbonu. Vhodně tak navazují na české nálezy z oblasti Barrandienu, které jsou starší. Zatímco Barrandien končí ve středním devonu, Morava začíná devonem svrchním.
Na současných moravských objevech má největší zásluhu soukromý sběratel a nadšenec z Brna Tomáš Viktorýn. Stále nachází druhy dosud nepopsané z České republiky, a dokonce i druhy zcela nové. Všechen nalezený, vědecky nesmírně cenný materiál nezištně věnuje odborným institucím ke studiu.
Historie trilobitů z Moravy sahá do roku 1839, kdy generál Keck von Keck podal zprávu o zkamenělinách z čelechovických lomů. O osm let později, roku 1847, pak tuto lokalitu poctili svou návštěvou věhlasní paleontologové Barrande, Murchison a Keyserling. Zasluhuje si proto velkou pozornost. První práce o nalezených trilobitech pochází od Zimmermana z roku 1892, kdy publikoval jejich výčet v Trilobiten aus dem Devonkalk des Rittberg bei Czelechovitz.
Poznávání moravských trilobitů bylo však velmi pomalé a jen sporadické. Až na pár výjimek jsou totiž velmi drobní, a proto byli dlouho přehlíženi. Až práce profesora Iva Chlupáče vedla k jejich částečnému systematickému zpracování. Za deset let svých výzkumů (1956–1966) popsal pan profesor celkem 46 druhů, z toho 24 nových.
Po úmrtí profesora Chlupáče se v Čechách věnuji studiu moravských trilobitů prakticky jen já. Nicméně během studií na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy jsem měl mezi docenty a profesory mnoho lidí, kteří mne podporovali a dávali mi cenné rady.
Jakým směrem se nyní ubírá výzkum? S kolegy se snažíme ze stavby vnější kostry odvodit, jak jednotlivé druhy trilobitů pravděpodobně žily a jak přijímaly potravu. Vše konzultuji s vědeckými kapacitami z Německa, kde také porovnávám moravské nálezy s takzvanými typovými exempláři, podle nichž byly příslušné druhy popsány.
Morava není pro trofejisty, kteří touží pyšnit se celými trilobity. Je pouze pro vytrvalé sběratele, kteří chtějí něco víc – posunout paleontologii dopředu a Moravu vědecky pozvednout, což si dozajista zaslouží.
V posledních několika letech se podařilo objevit řadu výjimečných lokalit, například v okolí Mokré–Horákova, Březiny, Křtin… Tomáš Viktorýn nalezl také trilobity z karbonských vápenců, ze souvrství, odkud nebyl nikdy popsán ani úlomek! Vápence poskytly tisíce výjimečně zachovaných krunýřů, na nichž jsou vidět všechny detaily. Tomáš se dokonce zasloužil o objev geologicky nejmladších larev trilobitů z území České republiky.
Čelechovice na Hané se jako jedna ze tří obcí v České republice (dalšími jsou středočeské Jince a Skryje) pyšní obecním znakem s trilobitem. Z moravských nalezišť trilobitů jsou snad jediné obecněji známé (spolu s Chabičovem), ovšem velmi podceňované.
Právě Čelechovice, dávno považované za vysbírané, vydaly nedávno nečekaný poklad v podobě mnoha nálezů trilobita Ancyropyge sola. Tento druh popsal profesor Chlupáč teprve v roce
Na jejich základě a po srovnání se zahraničním materiálem pak bylo možné vyrobit model živočicha. Šlo o mimořádně zvláštního trilobita, který se na území České republiky vyskytoval jen v Čelechovicích. Nejspíš vyhledával zcela specifické prostředí obývané korály a stromatoporoidy, což je vymřelá skupina živočišných hub.
Málokdo zná lokality jako Stínava, Horní Benešov, Ptení, Čabová, Petrovice nebo Křišťanovice. Přitom mají v evropském měřítku velký vědecký význam. Trilobity, kteří se podobají nálezům z řady těchto míst, lze najít nejblíž ve Vietnamu.
Co tedy může Morava nabídnout sběratelům trilobitů? Jen namátkou:
• Asi největšího devonského trilobita z České republiky – zástupce druhu Digonus comes popsaného ze silně tlakově a teplotně zdeformovaných křemenců Suchého vrchu v Jeseníkách,
• naše geologicky nejmladší trilobity z Ostravska,
• zřejmě nejbizarnějšího trnitého trilobita z ČR – Ancyropyge sola ze zmiňovaných Čelechovic,
• celá společenstva slepých druhů.
Morava však nabízí hlavně mnoho čtverečních kilometrů lesů a roklin, jimž zatím nikdo nevěnoval vědeckou pozornost a které dozajista skrývají nečekané poklady! Kdo z vás si troufne je objevit?
Štěpán Rak
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Jak je magnetická síla převedena na neurální signál? Kde je a jak vypadá magnetoreceptor? Jak magnetickou informaci zpracovává mozek? Nic z toho nevíme.
0x Magazín
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.