Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Výlet do přírody mezi Prahou a Plzní vás může přenést stovky milionů let do minulosti – stačí se cestou dívat po zkamenělinách. Prozkoumejte bohatou geologickou historii tohoto kraje s naší mapou!
Naše zjednodušená geologická mapa zobrazuje část území, které odborníci nazývají tepelsko-barrandienská oblast. Ta se skládá ze dvou základních částí. První tvoří starohorní horniny, většinou mírně přeměněné. Druhou část pak představují prvohorní usazené a vulkanické horniny označované jako Barrandien.
Celá oblast je prostoupena tělesy prvohorních hlubinných vyvřelin (například žuly). Zároveň je na některých místech překryta usazenými horninami z mladších prvohor, druhohor a třetihor.
Barrandien nese jméno po významném francouzském inženýru a přírodovědci Joachimu Barrandovi, který byl jedním z prvních badatelů zkoumajících tento region. Prvohorní sledy usazených hornin zde obsahují hojné fosilie různých organismů, především mořských.
Mnoho zdejších paleontologických lokalit je co do počtu i kvality zachování zkamenělin srovnatelných s proslulými zahraničními nalezišti. V Barrandienu máme navíc několik světově významných geologických profilů. Odborně se nazývají stratotypy a slouží jako standardy pro srovnávání hranic jednotlivých geologických období.
Už více než 150 let studují tepelsko-barrandienskou oblast početní geologové a paleontologové. Za všechny jmenujme alespoň Ivo Chlupáče. Profesor Chlupáč se zasloužil mimo jiné o ustanovení prvního mezinárodního stratotypu v Klonku u Suchomast poblíž Berouna. Podle něj dodnes celý svět určuje hranici mezi silurem a devonem.
Horniny a fosilie z tepelsko-barrandienské oblasti vědci intenzivně zkoumají i v současnosti. A nevěnují se jim pouze experti z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy či dalších českých institucí, ale také badatelé ze zahraničí.
Mapu v originálním rozlišení si můžete prohlédnout nebo stáhnout zde. Doufáme, že vám dobře poslouží jako doplněk turistické mapy, výuková pomůcka nebo tahák do školy :-)
Lukáš Laibl
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.