Není vítr jako vítr
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Výlet do přírody mezi Prahou a Plzní vás může přenést stovky milionů let do minulosti – stačí se cestou dívat po zkamenělinách. Prozkoumejte bohatou geologickou historii tohoto kraje s naší mapou!
Naše zjednodušená geologická mapa zobrazuje část území, které odborníci nazývají tepelsko-barrandienská oblast. Ta se skládá ze dvou základních částí. První tvoří starohorní horniny, většinou mírně přeměněné. Druhou část pak představují prvohorní usazené a vulkanické horniny označované jako Barrandien.
Celá oblast je prostoupena tělesy prvohorních hlubinných vyvřelin (například žuly). Zároveň je na některých místech překryta usazenými horninami z mladších prvohor, druhohor a třetihor.
Barrandien nese jméno po významném francouzském inženýru a přírodovědci Joachimu Barrandovi, který byl jedním z prvních badatelů zkoumajících tento region. Prvohorní sledy usazených hornin zde obsahují hojné fosilie různých organismů, především mořských.
Mnoho zdejších paleontologických lokalit je co do počtu i kvality zachování zkamenělin srovnatelných s proslulými zahraničními nalezišti. V Barrandienu máme navíc několik světově významných geologických profilů. Odborně se nazývají stratotypy a slouží jako standardy pro srovnávání hranic jednotlivých geologických období.
Už více než 150 let studují tepelsko-barrandienskou oblast početní geologové a paleontologové. Za všechny jmenujme alespoň Ivo Chlupáče. Profesor Chlupáč se zasloužil mimo jiné o ustanovení prvního mezinárodního stratotypu v Klonku u Suchomast poblíž Berouna. Podle něj dodnes celý svět určuje hranici mezi silurem a devonem.
Horniny a fosilie z tepelsko-barrandienské oblasti vědci intenzivně zkoumají i v současnosti. A nevěnují se jim pouze experti z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy či dalších českých institucí, ale také badatelé ze zahraničí.
Mapu v originálním rozlišení si můžete prohlédnout nebo stáhnout zde. Doufáme, že vám dobře poslouží jako doplněk turistické mapy, výuková pomůcka nebo tahák do školy :-)
Lukáš Laibl
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Jak je magnetická síla převedena na neurální signál? Kde je a jak vypadá magnetoreceptor? Jak magnetickou informaci zpracovává mozek? Nic z toho nevíme.
0x Magazín
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.