Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
První zmínky o ženské obřízce jsou doloženy už ze starověku, a to ze střední Afriky. Odtud se tato „tradice“ šířila do Egypta a později s pomocí islámu do dalších zemí.
Ženská obřízka, odborně řečeno mutilace, znamená odstranění neboli amputaci vnějších pohlavních orgánů ženy. V angličtině se pro ženskou obřízku používá termín Female Genital Mutilation, zkráceně FGM. Zákrok je obvykle prováděn před první menstruací, v některých komunitách ovšem až před svatbou.
Operaci mnohdy vykonávají odborně nevzdělané osoby, které často používají nesterilní nástroje. Ženu či dívku mohou v důsledku toho postihnout dlouhodobé komplikace, například zjizvení, chudokrevnost a problémy při vyměšování či při souloži.
Tyto komplikace mohou způsobit úmrtí plodu během těhotenství nebo i neplodnost. Mrzačení pohlavních orgánů má rovněž nepochybně vážné dopady na duševní zdraví ženy, která zákrok podstoupila.
Podle Světové zdravotnické organizace existuje několik typů ženské obřízky. Při prvním typu dochází k částečnému nebo úplnému odstranění poštěváčku. Při druhém se amputují kromě klitorisu také malé stydké pysky. U třetího typu se navíc zúží poševní otvor.
Proč se vlastně ženská obřízka praktikuje? Mezi hlavní příčiny patří kombinace náboženských, kulturních a sociálních faktorů.
United Nations Population Fund zmiňuje tyto konkrétní důvody:
1) Psycho-sexuální: Obřízka se v tomto případě provádí za účelem kontroly ženské sexuality. Argumentuje se, že neobřezaná žena je neustále sexuálně neuspokojená, proto je obřízka nutná pro zajištění panenství před manželstvím.
2) Sociologické a kulturní: Řada společností vnímá obřízku jako kulturní tradici, která dívky zasvěcuje do dospělosti. K udržování této tradice však slouží mylné informace předkládané ženám – například že obřízka zvyšuje plodnost a má blahodárné účinky během těhotenství.
3) Hygienické a estetické: Hlavní důraz je kladen na hygienu ženy a na estetickou stránku. Vnější ženské genitálie jsou v některých kulturách považovány za nehezké a nečisté, proto se doporučuje jejich odstranění.
4) Náboženské: Náboženské předpisy bývají často špatně vykládány a překrucovány. Vzniká tak dojem, že dovolují ženskou obřízku, přestože islám ani křesťanství ji nepřipouštějí.
5) Sociálně-ekonomické: Obřízka bývá v mnoha komunitách podmínkou pro uzavření manželského svazku. V těchto společnostech jsou ženy většinou ekonomicky závislé na mužích, což je nutí obřízku podstoupit. Ženská obřízka může být i předpokladem pro získání dědictví.
Podle Světové zdravotnické organizace se ženská obřízka provádí ve 29 zemích Afriky, v části Středního východu a v některých dalších zemích. S následky obřízky dnes žije více než 125 milionů dívek a žen.
Zejména v afrických státech zasahují proti tomuto jevu mezinárodní organizace. Nejvýznamnější z nich jsou Organizace spojených národů (OSN), Světová zdravotnická organizace (WHO) nebo nezisková Amnesty International.
Některé státy ratifikují zákony chránící lidská práva žen a dívek. Mezi země, kde je ženská obřízka zakázána zákonem, patří třeba Benin, Čad, Džibutsko, Egypt, Ghana, Guinea, Keňa, Niger, Nigérie a Senegal. Zákaz platí i v Austrálii, Belgii, Dánsku, Kanadě, Norsku, Španělsku, Švédsku, Velké Británii nebo USA.
„Tradice“ ženské obřízky však leckde pokračuje navzdory zákazům a následným trestům. Otázkou tedy zůstává, zda bude zcela vymýcena a mrzačení ženských pohlavních orgánů navždy skončí.
Určitě by pomohlo nabídnout dívkám širší možnosti vzdělávání. Díky tomu by například pochopily, že v jiných kulturách se ženská obřízka nepraktikuje, nebo že jejich náboženství jim ji nepřikazuje.
Četnost ženské obřízky v jednotlivých státech světa. Zdroj: The WomanStats Project, http://womanstats.org/newmapspage.html.
(Procentuální četnosti zahrnují mírnější i radikálnější formy obřízky.)
Iveta Pomichálková
Female genital mutilation [online]. Ženeva: Světová zdravotnická organizace, rev. únor 2013. Dostupné na: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs241/en/
Prevalence of Female Genital Cutting, 2007. 2011. Dostupné na: http://womanstats.org/newmapspage.html
Promoting Gender Equality: Frequently Asked Questions on Female Genital Mutilation/ Cutting. Dostupné na: www.unfpa.org/gender/practices2.htm
http://zpravy.idnes.cz/obrizka-mrzaci-i-zeny-v-evrope-dea-/zahranicni.aspx?c=A140811_2089477_zahranicni_zt
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.