Není vítr jako vítr
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
První zmínky o ženské obřízce jsou doloženy už ze starověku, a to ze střední Afriky. Odtud se tato „tradice“ šířila do Egypta a později s pomocí islámu do dalších zemí.
Ženská obřízka, odborně řečeno mutilace, znamená odstranění neboli amputaci vnějších pohlavních orgánů ženy. V angličtině se pro ženskou obřízku používá termín Female Genital Mutilation, zkráceně FGM. Zákrok je obvykle prováděn před první menstruací, v některých komunitách ovšem až před svatbou.
Operaci mnohdy vykonávají odborně nevzdělané osoby, které často používají nesterilní nástroje. Ženu či dívku mohou v důsledku toho postihnout dlouhodobé komplikace, například zjizvení, chudokrevnost a problémy při vyměšování či při souloži.
Tyto komplikace mohou způsobit úmrtí plodu během těhotenství nebo i neplodnost. Mrzačení pohlavních orgánů má rovněž nepochybně vážné dopady na duševní zdraví ženy, která zákrok podstoupila.
Podle Světové zdravotnické organizace existuje několik typů ženské obřízky. Při prvním typu dochází k částečnému nebo úplnému odstranění poštěváčku. Při druhém se amputují kromě klitorisu také malé stydké pysky. U třetího typu se navíc zúží poševní otvor.
Proč se vlastně ženská obřízka praktikuje? Mezi hlavní příčiny patří kombinace náboženských, kulturních a sociálních faktorů.
United Nations Population Fund zmiňuje tyto konkrétní důvody:
1) Psycho-sexuální: Obřízka se v tomto případě provádí za účelem kontroly ženské sexuality. Argumentuje se, že neobřezaná žena je neustále sexuálně neuspokojená, proto je obřízka nutná pro zajištění panenství před manželstvím.
2) Sociologické a kulturní: Řada společností vnímá obřízku jako kulturní tradici, která dívky zasvěcuje do dospělosti. K udržování této tradice však slouží mylné informace předkládané ženám – například že obřízka zvyšuje plodnost a má blahodárné účinky během těhotenství.
3) Hygienické a estetické: Hlavní důraz je kladen na hygienu ženy a na estetickou stránku. Vnější ženské genitálie jsou v některých kulturách považovány za nehezké a nečisté, proto se doporučuje jejich odstranění.
4) Náboženské: Náboženské předpisy bývají často špatně vykládány a překrucovány. Vzniká tak dojem, že dovolují ženskou obřízku, přestože islám ani křesťanství ji nepřipouštějí.
5) Sociálně-ekonomické: Obřízka bývá v mnoha komunitách podmínkou pro uzavření manželského svazku. V těchto společnostech jsou ženy většinou ekonomicky závislé na mužích, což je nutí obřízku podstoupit. Ženská obřízka může být i předpokladem pro získání dědictví.
Podle Světové zdravotnické organizace se ženská obřízka provádí ve 29 zemích Afriky, v části Středního východu a v některých dalších zemích. S následky obřízky dnes žije více než 125 milionů dívek a žen.
Zejména v afrických státech zasahují proti tomuto jevu mezinárodní organizace. Nejvýznamnější z nich jsou Organizace spojených národů (OSN), Světová zdravotnická organizace (WHO) nebo nezisková Amnesty International.
Některé státy ratifikují zákony chránící lidská práva žen a dívek. Mezi země, kde je ženská obřízka zakázána zákonem, patří třeba Benin, Čad, Džibutsko, Egypt, Ghana, Guinea, Keňa, Niger, Nigérie a Senegal. Zákaz platí i v Austrálii, Belgii, Dánsku, Kanadě, Norsku, Španělsku, Švédsku, Velké Británii nebo USA.
„Tradice“ ženské obřízky však leckde pokračuje navzdory zákazům a následným trestům. Otázkou tedy zůstává, zda bude zcela vymýcena a mrzačení ženských pohlavních orgánů navždy skončí.
Určitě by pomohlo nabídnout dívkám širší možnosti vzdělávání. Díky tomu by například pochopily, že v jiných kulturách se ženská obřízka nepraktikuje, nebo že jejich náboženství jim ji nepřikazuje.
Četnost ženské obřízky v jednotlivých státech světa. Zdroj: The WomanStats Project, http://womanstats.org/newmapspage.html.
(Procentuální četnosti zahrnují mírnější i radikálnější formy obřízky.)
Iveta Pomichálková
Female genital mutilation [online]. Ženeva: Světová zdravotnická organizace, rev. únor 2013. Dostupné na: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs241/en/
Prevalence of Female Genital Cutting, 2007. 2011. Dostupné na: http://womanstats.org/newmapspage.html
Promoting Gender Equality: Frequently Asked Questions on Female Genital Mutilation/ Cutting. Dostupné na: www.unfpa.org/gender/practices2.htm
http://zpravy.idnes.cz/obrizka-mrzaci-i-zeny-v-evrope-dea-/zahranicni.aspx?c=A140811_2089477_zahranicni_zt
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Jak je magnetická síla převedena na neurální signál? Kde je a jak vypadá magnetoreceptor? Jak magnetickou informaci zpracovává mozek? Nic z toho nevíme.
0x Magazín
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.