Mikrosvět půdních roztočů
Na procházce lesem se pod našimi podrážkami nachází společenstvo mikroskopických živočichů, které čítá stovky druhů. Fotografie ze skenovacího elektronového mikroskopu zachycují běžné i vzácnější druhy půdních roztočů. Jsou obvykle menší než zrnko máku, ale pod mikroskopem odhalí své bizarní tvary.
Roztoči hrají v půdě významnou roli – pomáhají rozkládat odumřelé zbytky rostlin, rozšiřují půdní bakterie a houby a přispívají k tvorbě humusu. Některé druhy jsou dravé a regulují početnost ostatních půdních živočichů.
Vyobrazení roztoči vypadají na první pohled hrozivě, jedná se však o mírumilovné tvory, kteří se živí převážně rostlinnými zbytky či vlákny mikroskopických hub. Před útoky predátorů je chrání pevný pancíř a někdy i důmyslné útvary, jimiž si zakrývají zranitelná místa na těle.
Autor: Jan Mourek a Jana Dvořáková
Další fotogalerie
Cesta do hlubin studia chemie 2024
0x
Juniorská vědecká konference 2024
1x
Získej kartu přírodovědce
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Vybíráme z e-shopu
Pro učitele
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.