Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Začíná nový ročník KSICHTu neboli Korespondenčního Semináře Inspirovaného CHemickou Tematikou. Čeká vás v něm řešení zajímavých chemických úloh, podzimní výlet i týdenní vědecké soustředění.
I když ho miluješ, je vždy co řešit…
Po letní odmlce vás vítáme u nového, 13. ročníku KSICHTu – soutěže určené středoškolákům se zájmem o chemii. Pokud se přihlásíte, pošleme vám během školního roku postupně čtyři série úloh a budeme se těšit na vaše řešení. Opravená a ohodnocená řešení spolu se správnými odpověďmi vám pak vždy pošleme s novou sérií pěti úkolů.
Humanitně vzdělaní jedinci často vytýkají přírodním vědám určitou oborovou zaslepenost a neschopnost pochopit obory méně exaktní. Rozhodli jsme se proto v letošní první sérii úloh proti tomuto stereotypu bojovat a ukázat, že i přírodovědně vzdělaní autoři jsou schopni zajímavým způsobem přispět k řešení některých největších otázek náboženství. Doufáme, že nás v tom religionistické obory nenechají a v budoucnu si na oplátku do svých seminářů nachystají několik úloh z chemie.
Co jsme tedy pro vás připravili? V úloze první si na vlastní kůži vyzkoušíte trpělivost, pečlivost a bázeň starověkých egyptských tkalců. Složíte-li správně proužek k proužku, získáte dostatek informací k dokončení úkolu.
Již na prvních stránkách Bible je zdůrazněna důležitost kvalitního osvětlení. S pozadím technické realizace tohoto osvětlovacího problému se můžete seznámit v úloze druhé.
K dalším technicky zajímavým dílům, která byla v Bibli popsána, rozhodně patří rozestoupení Rudého moře. Neváhejte se s námi ponořit do řešení třetí úlohy, která se zabývá tímto neobvyklým projektem.
Kniha Genesis vypráví, že se Stvořitel nezastavil pouze u osvětlovacích mechanismů. Jak složité je začínat tak velký konstrukční projekt takříkajíc od píky – v našem případě spíše od protonu – si zkusíte v úloze čtvrté.
A čím lepším bychom se s vámi v poslední úloze první série mohli rozloučit, když ne Poslední večeří?
KSICHT ovšem není jenom korespondenční řešení zapeklitých chemických problémů. Už v listopadu vás čeká podzimní výlet, na kterém máte možnost se potkat s ostatními řešiteli, s organizátory a autory úloh. Podrobnější informace se brzy objeví na webových stránkách, Facebooku a Google+.
Celý ročník je pak zakončen týdenním soustředěním na Přírodovědecké fakultě UK, kde si mimo jiné vyzkoušíte práci v laboratořích a vyslechnete přednášky předních českých a světových vědců. Svojí přednáškou nás v minulých letech poctili profesor Jean-Marie Lehn (držitel Nobelovy ceny za chemii z roku 1987), profesor Pavel Hobza, profesor Rudolf Zahradník, docent Jan Konvalinka, doktorka Dana Drábová a mnoho dalších.
Úspěšným řešitelům budou prominuty přijímací zkoušky do bakalářského studia chemických oborů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Univerzitě Palackého v Olomouci. Ti nejúspěšnější mohou navíc získat motivační stipendium na Přírodovědecké fakultě UK nebo na Vysoké škole chemicko-technologické.
Podrobnější informace najdete na webu KSICHTu nebo v brožuře (formát PDF), kde už je také zadání první série úloh nového ročníku.
Jan Havlík, Jan Bartoň, Ondřej Bárta
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.