Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
1x Biolog
Možná to bude znít pro řadu žen a dívek překvapivě, ale tolik nenáviděné tuky jsou nezbytnou složkou jejich kosmetického a make up arzenálu. Tuky v kosmetice slouží jednak k čištění pleti, jednak jako ochranný prostředek proti povětrnostním vlivům. Činí kůži hladkou a elastickou, zabraňují tření na dotýkajících se místech kůže a uplatňují se též jako podklad pod líčidla a pudry, které pak lépe drží. Při zvýšeném pocení zabraňují uvolňování epidermis, a tím snižují možnost vzniku opruzenin.
Některé tuky pronikají povrchovými vrstvami kůže, které činí měkkými a elastickými, a také rozpouštějí tukové látky vylučované kožními žlázami, a tím očisťují kůži. Řadou pokusných prací bylo zjištěno, že nejintenzivněji pronikají povrchovými vrstvami kůže emulsní přípravky, ať již s vodní či olejovou zevní fází, již přicházejí do bezprostředního styku s ošetřovanou pokožkou. Takovým typem emulse s olejovou zevní fázi je např. emulzní forma eucerinu nebo syndermanu, které po aplikaci na kůži za současné mírné masáže se dostávají dosti hluboko do pokožky. Přípravek typu nepravé emulse je resorbován kůží jen v malém množství a vaselinu pokožka vůbec nepřijímá. Význam tuků pro ošetřování pleti byl znám už od starověku, kdy se doporučovalo vtírat je po teplých koupelích do kůže.
Foto: Nejznámější starověkou civilizací, která kosmetiku a líčení vyráběla a používala, je určitě starověký Egypt, kde se líčili jak ženy, tak i muži a děti.
Z chemického hlediska jsou tuky používané v kosmetice neutrální estery glycerinu a vyšších mastných kyselin, jako olejové, palmitové a stearové. Podle původu dělíme tuky na živočišné, jako je vepřové sádlo, lanolin, vorvaňovina, kostní morek, rybí tuk a do jisté míry včelí vosk. Další skupina jsou tuky rostlinné, jako olej olivový, mandlový, slunečnicový a jiné oleje, kakaové máslo apod. Chemicky odlišené jsou tzv. tuky minerální, jejichž představitelem je v kosmetice např. vaselina a parafiny (tekutý a tuhý). Jedná se o alkeny. Hlavní součástí parafinu a vaseliny jsou alkeny.
Řekněme si nyní ještě několik slov alespoň o nejdůležitějších tucích. Vepřové sádlo je velmi jemný tuk, který se hodí zvláště pro jemnou pleť a který velmi dobře snáší i nejcitlivější pokožka. Jeho nevýhodou je, že je ve vodě nerozpustný a že se poměrně rychle kazí, takže se nehodí k výrobě kosmetických přípravků. Jeho trvanlivost lze zvýšit přidáním benzoové pryskyřice nebo jinými nově vyvinutými látkami zabraňujícími žluknutí (např. vitamín E aj.).
Foto: Vepřové sádlo je někdy nazýváno jako "krém" našich babiček a prababiček. Ty ovšem věděly, jaké blahodárné účinky má vepřové sádlo na pokožku.
Velmi oblíbený je tuk z ovčí vlny, nazývaný též lanolin. Bezvodý tuk z ovčí vlny, je látka podobná tukům obsaženým v rohové vrstvě kůže. Získává se z ovčí vlny, je poměrně stálý, nepodléhá žluknutí a je kůží velmi dobře vstřebán, a proto se ho velmi často používá k vpravování různých léků do kůže. Velmi dobře pohlcuje vodu, a to ve velkém množství, takže působí na pleť zpočátku chladivě a mírně protizánětlivě. Dobrý lanolin nesmí obsahovat žádné volné mastné kyseliny.
Rybího tuku se někdy používá pro jeho obsah vitamínu A a D a fosforu, ale jeho nepříjemný pach omezuje jeho použití spíše na léčebná než na kosmetické účely. Jeho výhodou je, že se nekazí. Rybí tuk silně vysušuje, čehož se také často využívá.
Včelího vosku se samostatně nepoužívá, je však častou součástí krémů a zjemňuje a změkčuje plet. Užívá se ho také často k zhotovování rtěnek.
Foto: Rtěnka byla vynalezena zhruba před 5000 lety v Mezopotámii, avšak ve středověku se jí dostalo velkého rozvoje právě díky použití včelího vosku a různých přírodních barviv.
Vorvaňovina je tuk získávaný ze zvláštních dutin lebky Vorvaně, je nerozpustný ve vodě a nežlukne. Jako součást krému zjemňuje plet a činí ji hebkou a vláčnou. Kostního morku se používá někdy k promaštění vlasů, jsou-li zvláště suché, jinak bývá součástí krémů, je však velmi nestálý a rychle žlukne.
Vcelku lze říci, že naše plet snáší nejlépe tuky živočišné, jejich nevýhodou však je, že se snadno a rychle rozkládají a mohou pak kůži dráždit. Rovněž prostředky, kterých se používá ke konzervaci tuků, mohou pak být příčinou podráždění kůže citlivých osob. Rostlinné tuky se svým účinkem na lidskou pleť podstatně neliší od tuků živočišných.
Foto: Pleť nejlépe snáší tzv. nevysychavé oleje, k nimž patří olej olivový, mandlový, ricinový a kakaové máslo. Používá se jich k čištění citlivé kůže, k promaštění suché pleti a jako součást krémů.
Vysychavé oleje snáší kůže poněkud hůře, někdy ji přímo dráždí. Do této skupiny rostlinných tuků patří olej slunečnicový, ořechový, lněný a konopný.
Vysychavé oleje po rozetření na větší plochu vytvářejí účinkem vzduchu suché, pevné a trvalé filmy. Tohoto procesu se využívá k přípravě fermeží a nátěrových hmot. Tyto vysychavé oleje mají velký obsah nenasycených kyselin (tj. kyselin s násobnou vazbou) a jejich roční spotřeba se ve světovém měřítku pohybuje v miliónech tun.
Minerální tuky a oleje se svými vlastnostmi dost odlišují od rostlinných a živočišných tuků, nerozkládají se ani po dlouhém čase, nežluknou a působí hojivě. Povrchovými vrstvami kůže nepronikají, což je jejich výhodou i nevýhodou.
K ošetřování pleti se používá parafinu a vaseliny, které vznikají jako vedlejší zplodiny při destilaci nafty. Podmínkou jejich použití ke kosmetickým účelům je jejich kosmetická čistota. Nesmějí totiž obsahovat stopy níže těkajících složek (tzn. lehkých parafinových olejů), ani stopy kyseliny sírové, které se používá k rafinaci a bělení vaselin. Příměs těchto níže těkajících složek vyvolá totiž tvorbu komedonů, tj. uzlíků na kůži, a někdy i hnisavých pupínků připomínajících trudovinu. Vaselina je součástí většiny mastí, změkčuje povrchovou kožní vrstvu a chrání ji před vnějšími vlivy. Protože není kůži vstřebávána, má lepší povrchový účinek.
Foto: Parafinu se používá většinou jen k přípravě masek.
Velká většina žen však nepoužívá tuků v čistém stavu, tle spíše jejich směsí, krémů, které kromě tuků obsahují vidy určité procento vody. Používání krémů mé několikerý účel. Slouží k očisťování pleti, k jejímu změkčování, k zlepšování jejího napětí, dále jako podklad pod pudry, které pak lépe a stejnoměrněji lpí a snáze se odstraňují, a konečně lze pomocí některých látek do krémů přidaných způsobit i stahování pórů a odbarvování pigmentových skvrn. Kromě toho chrání krémy kůži před škodlivými mechanickými a chemickými podněty z vnějšího prostředí, snižují odpařování vody, působí chladivě a činí kůži elastickou a jemnou.
Vidíte tedy, že se žádná dívka ani žena bez tuků v různé formě neobejde.
Miroslava Bělochová – Beránková, Helena Klímová
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
1x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
0x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.