Není vítr jako vítr
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Máte rádi biologii a chcete se do ní ponořit hlouběji, než byste si kdy dokázali představit? Pokud ještě nestudujete vysokou školu, tak právě pro vás je tu Biozvěst!
Jde o korespondenční seminář, který připravují stejní nadšenci do biologie, jako jste vy, jenom o pár let zkušenější.
Každé dva měsíce dostanete sérii soutěžních úloh, při jejichž vypracovávání vám budou ležet u nohou všechny biologické vědomosti, které jsou shromážděny na této planetě.
Díky internetu dnes nelze nic utajit – a prostřednictvím Biozvěstu poznáte cestu, jak se ke každé potřebné informaci dostat. To ve vrchovaté míře využijete v budoucnu, například při studiu na vysoké škole.
Čekají vás úlohy na veškerá biologická témata, od molekul po roztomilé chlupaté tvorečky. V každé sérii si budete moci také zaexperimentovat! Už v té první si vyzkoušíte měření rychlosti enzymů, a to jen s vybavením, které najdete doma v kuchyni.
A nebudeme vám dávat jen úkoly. Součástí semináře je i „naučný“ seriál – letos se dozvíte něco z lékařské diagnostiky. Takže když se vrátíte od doktora s papírem plným záhadných zkratek a čísel, už budete vědět…
Hned v první úloze vás pozveme na výpravu na jedno tajemné místo na Zemi, jehož určení bude Vaším úkolem! Přesvědčte se sami:
„Bioslav vydražil nejcennější exempláře ze své sbírky arthropod a koupil si zánovní letadlo. Silně vzrušen vzlétl, nabral náhodný kurz a letěl vstříc zcela novému dobrodružství. Potom, co vypotřeboval i dvě rezervní nádrže paliva, rozhodl se pro přistání. Slétl tedy z prosluněného nebe do nízké přízemní oblačnosti a spatřil mořské pobřeží s menší zátokou. Bioslav věděl, že bude rozhodně velmi zajímavá pro biologický průzkum, přistál na vodní hladinu (jeho letadlo mělo samozřejmě plováky) a dopádloval ke břehu. Dále již můžeme citovat z jeho terénního zápisníku – 5.července 2016. Terra incognita. 00:55 SEČ, Stratocummulus 8/8, drobné mžení. Pláž z vápencových oblázků, v pozadí strmá skalnatá stěna...“
Jste zvědaví, kde Bioslav přistál a co tam zažil? Tak si stáhněte první sérii úloh ze stránek Biozvěstu.
Na řešení první série máte čas do Mikuláše. A nejlepší řešitelé se mohou těšit na odměnu ve formě expedice, kterou pro ně uspořádáme v červnu 2017.
Stanislav Vosolsobě
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Jak je magnetická síla převedena na neurální signál? Kde je a jak vypadá magnetoreceptor? Jak magnetickou informaci zpracovává mozek? Nic z toho nevíme.
0x Magazín
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.