Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Vitamín C, kterému chemici přezdívají kyselina askorbová, je pro nás nesmírně důležitou látkou. V lidském těle zastává spoustu významných rolí.
Funguje mimo jiné jako antioxidant – to znamená, že vychytává škodlivé molekuly odvozené od kyslíku, které mohou poškodit naše buňky. Účastní se také syntézy kolagenu, což je bílkovina tvořící výplň mezi buňkami (najdeme ho například v kůži, šlachách nebo chrupavkách).
Choroba způsobená nedostatkem vitamínu C se nazývá kurděje. V minulosti jí trpěli hlavně lidé dlouhodobě zbavení přístupu ke zdroji kyseliny askorbové – třeba námořníci při dlouhých plavbách. Člověk je totiž jedním z mála obratlovců, kteří si vitamín C neumějí vyrobit sami. Proto musí jeho potřebu krýt tím, že ho přijímají v potravě.
Ještě před patnácti lety si biologové mysleli, že schopnost syntetizovat vlastní vitamín C získali prvně až obojživelníci. Soudili podle toho, že neznali žádnou kostnatou rybu, která by to svedla. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že si kyselinu askorbovou umějí vytvářet mihule, žraloci, rejnoci nebo třeba bichiři či jeseteři – tedy vývojově starší příbuzní kostnatých ryb!
Genetické analýzy následně prokázaly, že kostnaté ryby přišly o možnost vyrábět si tuhle důležitou molekulu asi před 200 až 210 milióny let. Důvod je prostý: ztratily gen, jenž kóduje bílkovinu nutnou pro tvorbu vitamínu C.
Ryby ale nejsou jedinou skupinou obratlovců, kterou postihl takový osud. V podobné situaci jsou i někteří ptáci z řádu pěvců. Ťuhýci, žluvy nebo kupříkladu rákosníci – tito zpěváčci si potřebují vitamín C aspoň občas doplnit ve stravě. Stejný problém musí řešit někteří letouni, primáti (včetně člověka) a morčata. Gen pro enzym nutný k výrobě vitamínu C sice ještě mají, ale je už tak pozměněný (zmutovaný), že enzym neplní svoji funkci. U předků člověka ji ztratil asi před 61 milióny let.
Rozšířenou verzi článku najdete na webu Biomach, výpisky z biologie (www.biomach.cz/oznameni/procnemusizralocijistpomerance).
Horní obrázek: Žralok bílý (latinsky Carcharodon carcharias) u Isla Guadalupe, Mexiko. Zdroj Wikimedia Commons, autor Terry Goss, licence Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported.
Tomáš Macháček
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.