Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
0x Biolog
V důsledku Toxoplasmy umírají ročně statisíce lidí pod koly aut! Jak je to možné?
Prvok Toxoplasma gondii žije v kočkách, jako mezihostitele pak využívá myši. Roli myši v jeho životním cyklu však může zastat skoro jakýkoliv teplokrevný živočich, tedy i člověk. Jak se to pozná? Většinou teplotou a bolestí v krku, obojí však rychle odezní a my nemáme ani tušení, že jsme se touto potvůrkou nakazili.
Foto: U těhotných žen je nebezpečná akutní fáze nákazy Toxoplasmou.
Tím to ale teprv začíná. Toxoplasma se zacystuje a takto pasivní v tkáni přežívá až do konce našeho života. Do nedávna se myslelo, že nebezpečná je jen její akutní fáze, takzvaná toxoplazmóza – tedy několik dní až týdnů od infekce – a to pouze pro plod. Proto by těhotné ženy, které se doposud Toxoplasmou nesetkaly, neměly chovat kočku. U zdravých lidí po jejím odeznění nehrozí už žádné nebezpečí.
V posledních letech ale věda objevuje, že Toxoplasma zdaleka není v našem těle tak nečinná. Je to totiž skvělý manipulátor. Protože definitivním hostitelem je kočka, Toxoplasma se za každou cenu snaží, aby byla myš ulovená. Vleze jí do mozku a tam nenápadně působí –například hlodavci zpomaluje reakce. A protože Toxoplasma nepozná, zda je v člověku nebo v myši, napadenou osobu ovlivňuje stejně. Jak zjistil profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, člověk nakažený Toxoplasmou reaguje daleko pomaleji a v důsledku toho je u něj až 2.5x vyšší riziko, že způsobí dopravní nehodu. U toho ale zdaleka její vliv nekončí.
Aniž by si to uvědomovali, mění lidé díky Toxoplasmě své chování. Ženy se oblékají vyzývavěji, stávají se komunikativnějšími a otevřenějšími a více o sebe pečují. Muži o sebe naopak přestávají dbát a mění se v introverty, jejich tvář se stává mužnější a ostřejší a v průměru jsou nakažení muži o 3 cm vyšší. Toxoplasma ale nepůsobí jenom na samotné infikované jedince, dokonce ovlivňuje i budoucí pohlaví dětí. Nakaženým ženám se rodí daleko častěji synové. Navíc se ukazuje, že Toxoplasma hraje významnou roli i při vzniku schizofrenie.
Vliv Toxoplasmy je evidentně široký a zatím málo probádaný. Kdo ví, za co všechno jí ještě můžeme poděkovat.
A věděli jste, že u nás má Toxoplasmu každý třetí člověk?
Foto: Toxoplasmu člověk může chytit od koček, stejně tak ale třeba z neumyté zeleniny.
Eva Dunglová
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
0x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
0x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.