Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Dva týmy složené ze studentů gymnázií celého Česka získaly na Evropské vědecké olympiádě zlaté a bronzové medaile. Zlatý tým dokonce obsadil 5. místo v celkovém pořadí.
Současná doba nepřeje ani školní docházce, ani mimoškolním aktivitám. Přesto se i letos konají přírodovědné olympiády, včetně těch mezinárodních, samozřejmě v obměněném, často online formátu. Jednou z tradičních mezinárodní akcí je Evropská vědecká olympiáda, kde Česká republika na mezinárodním poli představuje to nejlepší "co se urodilo" mezi šestnáctiletými vědeckými talenty. Tentokrát se opět podařilo sestavit dva skvělé týmy (složené vždy z biologa, chemika fyzika), které dosáhly mimořádného úspěchu - v konkurenci 38 týmů z 18 evropských zemí získaly zlatou medaili (celkově za 5. místo) a bronzovou medaili. Soutěž EOES v letošním roce organizovalo Maďarsko. Klání se odehrálo prezenčně decentralizovaně v jednotlivých účastnických zemích, v našem případě na Univerzitě Hradec Králové, Přírodovědecké fakultě.
Studenti řešili náročné praktické úlohy tematizované maďarskými reáliemi. První den se soutěžící zaobírali vlastnostmi a složením maďarského medu. Druhý den se v soutěžních úkolech věnovali ve spojitosti s řekou Tisou efektům nedostatku či znečištění vody a vlastnostem sedimentů na březích řeky.
Celá aktivita je příkladem vynikající meziuniverzitní spolupráce – garantem fyzikální části je Univerzita Hradec Králové, zatímco biologické a chemické části Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.
Soutěžící - tým A - BRONZOVÁ MEDAILE
Soutěžící - tým B - ZLATÁ MEDAILE
Garanti oborů:
FYZIKA
doc. RNDr. Jan Kříž, Ph.D. děkan Přírodovědecké fakulty, Univerzita Hradec Králové
RNDr. Filip Studnička, Ph.D., Katedra fyziky, Univerzita Hradec Králové
BIOLOGIE
prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. vedoucí Katedry buněčné biologie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova
RNDr. Lenka Libusová, Ph.D., Katedra buněčné biologie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova
CHEMIE
doc. RNDr. Jan Kotek, Ph.D., Katedra anorganické chemie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova
Ing. Jan Hrubeš, Katedra učitelství a didaktiky chemie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova
EVROPSKÁ VĚDECKÁ OLYMPIÁDA (EOES) je multidisciplinární vědecká soutěž s důrazem na týmovou spolupráci pro šestnáctileté a mladší studenty Evropské unie. EOES poskytuje mladým studentům příležitost ukázat své vědecké schopnosti a podněcuje nadané studenty přírodních věd evropského prostoru k rozvoji, zároveň podporuje jejich budoucí vědeckou kariéru. Úkoly EOES jsou založeny na praktickém experimentování, jsou intelektuálně náročné a vyžadují týmovou práci. Specifikem soutěže je to, že integruje tři přírodovědné disciplíny: biologii, chemii a fyziku do jednoho logického celku. Tradičně jsou úlohy problémově orientované, kontextové a propojené s reálným světem, včetně aplikací. Do řešení se zapojují všichni členové týmu, což podporuje jejich schopnost kooperativního řešení problémů. Ty obvykle vyžadují kreativní interpretaci experimentálních dat včetně často překvapivých a vysoce kladně hodnocených alternativní řešení. Soutěže se tradičně účastní až 25 států EU, které vysílají po dvou studentských týmech spolu s trojicí oborových expertů – členů mezinárodní jury. Celkem se tedy jedná o 150 studentů a cca 75 vědců a pedagogů, kteří každoročně v některé ze zemí Evropské unie tráví týden aktivitami rozvíjejícími talent budoucích vědeckých nadějí. Více informací naleznete na https://www.eoes.science/
RNDr. Lenka Libusová, Ph.D., prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D., katedra buněčné biologie
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.