Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
V tropické i subtropické části skleníku se v následujících týdnech se v rámci nové výstavy můžete seznámit s mnoha rostlinnými rozmnožovacími záludnostmi. Výstava cílí jak na školy všeho druhu, tak na širokou veřejnost.
Rozmnožování našich kvetoucích rostlin máme spojeno s tyčinkami a pestíky v květu a různými opylovači. Obvykle nás ale nenapadne, jak to mají rostliny s hermafroditními (oboupohlavnými) květy složité, aby co nejvíce zabránily samoopylení a tedy genetickému úpadku. Různé skupiny si ale vytvořily časové či prostorové fígle, které jim umožnily samoopylení omezit. Výstava přináší příklady a vysvětlení nejzajímavějších přizpůsobení rostlin naší přírody a rovněž výsledky pozorování různých opylovačů zejména v lučních porostech; překvapivě největšími opylovači nejsou včely!
Reprodukční mechanismy rostlin jsou u mnoha běžných rostlin neobvyklé i z jiného hlediska: seznámíme se s vytvářením semen bez pohlavního života, aniž by se na vzniku zárodku v semeni podílelo pylové zrno. A nezapomeneme ani na královny rostlin: jistě si na tomto místě představujeme orchideje, ale z hlediska pokryvnosti na zemském povrchu jsou to nenápadné větrosprašné trávy! Zaměřili jsme se v rámci této výstavy na středoevropskou přírodu, které nejlépe rozumíme; v subtropech a tropech je podobných příběhů mnohem více, ale to bychom si museli prodloužit život… Výstava přibližuje to, o čem jsme se ve škole obvykle neučili.
Jako třešničku na dortu přijměte proto vzpomínku na školní výuku našich prababiček: názorné příklady výukových tabulí z dob Rakousko-Uherska, podle nichž se učilo na všech typech škol, a podle nichž studoval na Alma mater ještě vedoucí autorského kolektivu. 3D modely na internetu jsou jistě lepší, ale asi ne tak krásné jako ty minulé. Byla vytvořena pro Botanickou zahradu hl. m. Prahy v Troji, kde též v listopadu 2019 proběhla.
Výstava bude otevřena ca od 24. listopadu 2021 do března 2022 v otvíracích hodinách skleníku (od 10:00 -15:00)
Autorský kolektiv pod vedením Lubomíra Hroudy z katedry botaniky (Zdeněk Janovský, Jakub Štenc, Jan Ponert, Ludmila Němcová) srdečně zve všechny milovníky rostlinného světa na tuto pozoruhodnou expozici!
Autoři děkují Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji za její vřelé zapůjčení …
doc. RNDr. Lubomír Hrouda, CSc.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.