Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zajímáte se o moderní informační technologie a aplikace? Máte rádi mapy, družicové a letecké snímky? Zajímáte se o dění na naší planetě? Pokud ano, tak právě pro Vás je určena letní škola Zeměznalec.
Letní škola Zeměznalec je pořádána na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a proběhne ve dnech 19. – 22. července 2022. Budou představeny moderní metody geoinformatiky, kartografie, družicového průzkumu Země, GIS a GNSS/GPS. Letní škola je určena pro učitele základních a středních škol, vysokoškolské studenty pedagogických studijních programů a studenty středních škol (starších 15-ti let).
Termín: 19.–22. července 2022
Místo konání: Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Albertov 6, Praha 2
V rámci programu, který bude prakticky zaměřen, se účastníci seznámí s volně dostupnými GIS technologiemi a družicovými daty. Účastníci se naučí zpracovávat družicová data pro účely hodnocení stavu a změn životního prostředí či sledování soudobých událostí, jako např. vojenský konflikt na Ukrajině, změny lodní dopravy... Nedílnou součásti výuky bude i tvorba tematické i interaktivní mapy. Dále si vyzkoušíme měření a sběr souřadnic pomocí GPS a mobilních telefonů a seznámíme se s principy GNSS služeb. V přednáškové části zazní zajímavosti z oblasti konstrukce družic a průzkumu vesmíru.
V programu budou zařazeny sekce určené jak pro učitele, tak i studenty. Bude též čas a prostor pro společnou diskusi nad možnostmi zapojení geoinformatiky do výuky a přípravou výukových materiálů.
Kapacita letní školy je omezena. Registrace je otevřena do 10. července 2022 zde.
Účast na letní škole je zdarma po předchozí registraci, občerstvení bude zajištěno. Účastníci obdrží certifikát o absolvování kurzu (akreditován v systému DVPP/MŠMT).
Vybraným mimopražským učitelům příspěvek na ubytovací výlohy.
Kontaktní osoba: doc. RNDr. Přemysl Štych, Ph.D., Katedra aplikované geoinformatiky a kartografie, PřF UK, E-mail: stych@natur.cuni.cz, Tel. 775 144 343
Tento seminář se koná s podporou projektů Copernicus User Uptake, PULCHRA, ESERO a Akademie Vesmír.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.