Skladiště energie v našem těle
Jak ukládáme živiny na horší časy a proč bychom to neměli přehánět.
0x Magazín
Z čeledi maloočkovitých žije u nás ve volné přírodě pouze maloočka smaragdová (Micrommata virescens). Ta je díky svému jasně zelenému zbarvení zcela nezaměnitelná. Ve vegetaci poskytuje tato barva pavoukovi skvělé maskování.
Zelená jsou i vajíčka v řídkém kokonu, který samice stráží v úkrytu ze spředených listů rostlin. Mláďata se líhnou v létě a jsou také zelená, s nástupem podzimu ale postupně hnědnou, což jim opět poskytuje dobrou kamufláž v usychající vegetaci. Mláďata dospívají po druhém přezimování, kdy se jim postupně vrací zelené zbarvení. Dospělí samci mají po dosažení dospělosti žlutý zadeček se třemi podélnými červenými pruhy. Maloočky dovedou rychle běhat a jsou to dobří lovci, kteří si nestaví sítě. S maloočkou smaragdovou se u nás setkáme roztroušeně na celém území, nejčastěji osidluje světlé okraje lesů, lesní světliny a sušší louky.
Čeleď maloočkovití (Sparassidae) má centrum rozšíření v tropech a čítá kolem 1300 druhů. Patří mezi ně největší labidognátní pavouk vůbec, maloočka Heteropoda maxima, která žije v jeskyních u delty Mekongu a dosahuje v rozpětí nohou až 30 cm. U nás lze kromě maloočky smaragdové nalézt také maloočku loveckou (Heteropoda venatoria), ta ovšem žije jen ve vytápěných pavilonech zoologických zahrad.
Mgr. Pavel Just, katedra zoologie
Obrázek v záhlaví Shutterstock.com
https://www.biolib.cz/cz/taxon/id877/
Jak ukládáme živiny na horší časy a proč bychom to neměli přehánět.
0x Magazín
Panamský průplav se dostal po nástupu nové administrativy USA do centra pozornosti. Kdy vlastně tato "megastavba" vznikla a jaký byl průběh jejího budování?
0x Geograf
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.