Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Jedním z běžných pavouků Česka je křižák podkorní (Nuctenea umbratica), který se vyznačuje zploštělým tvarem těla. To mu umožňuje žít pod kůrou stromů či v úzkých štěrbinách.
Křižáci patří díky svým kruhovým dvourozměrným sítím mezi nejznámější pavouky. Takové sítě se odborně označují jako kolové a skládají se z několika typů pavučinových vláken. Každý z těchto druhů vláken je produkovaný z jiných snovacích žláz – některé žlázy produkují pavučiny pevné a méně pružné, které tvoří základní kostru sítě, jiné tvoří příchytné terčíky, kterými je pavučina přidržována k podkladu, z jiných žláz se tvoří lepivá vlákna k lapání kořisti a další žlázy využívá samice ke stavbě kokonu. Křižáci mají ze všech pavouků nejvíce typů snovacích žláz, a to osm až devět.
Při číhání na kořist obvykle sedí mírně nad středem sítě a vnímají signály, které se z chycené kořisti směrem k pavoukovi šíří po radiálních vláknech pavučiny. Většina křižáků svou síť staví každý den novou, přičemž starou sežere a takto ji recykluje. Nemusí proto průběžně opravovat přetrhaná vlákna a čistit pavučinu od různých nečistot. Křižák podkorní loví v noci, takže s přípravou nové sítě začíná navečer, načež ji ráno sežere a odchází do úkrytu. Tento druh je obvykle zbarven tmavohnědě, s bíle proužkovanýma nohama a se skvrnou s vlnitým okrajem na zadečku. Zaměnitelný je s velmi vzácným křižákem rašelinným (Nuctenea silvicultrix) a některými křižáky rodu Larinioides.
Ačkoli jsou jeho přirozeným biotopem světlé lesy, setkáme se s křižákem podkorním zcela běžně na člověkem vytvořených habitatech, jakou jsou různě dřevěné konstrukce typu pergoly, ploty či palubkové podbití. Životní cyklus je víceletý, páření probíhá na podzim a samice po přezimování vytváří v úkrytu pod kůrou plochý kokon.
Mgr. Pavel Just, katedra zoologie
Foto Shutterstock.com
https://www.biolib.cz/cz/taxon/id1515/
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.