Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Třesavky jsou nezaměnitelní dlouhonozí pavouci, kteří si stavějí řídké trojrozměrné sítě. Umí do nich lapit kořist násobně větší, než jsou samy. V nebezpečí se v síti rozkmitají, čímž se změní v rozmazanou šmouhu.
Náš původní druh třesavka sekáčovitá (Pholcus opilionoides) se ve volné přírodě vyskytuje v sutích a ve skalních převisech. Vyhovující jsou pro ni i podmínky v lidských bytech, a proto jsme se ještě před několika lety s třesavkou sekáčovitou mohli setkat v téměř každé stavbě. Postupně ji ale začala vytlačovat invazivní a nyní již kosmopolitně rozšířená třesavka velká (Pholcus phalangioides), která má podobnou ekologii jako t. sekáčovitá, ale je větší a staví si rozměrnější sítě, což z ní dělá efektivnějšího predátora. Navíc je schopná bez obtíží lovit i jiné pavouky, včetně našich původních druhů, jako je t. sekáčovitá. Od
roku 1959, kdy u nás byla poprvé nalezena, vytlačila téměř beze zbytku třesavka velká z lidských obydlí třesavku sekáčovitou a v synantropním prostředí zcela dominuje. Vzhledem k jejímu původu, který můžeme pravděpodobně hledat na Blízkém východě, odkud se vlivem člověka rozšířila celosvětově, je třesavka velká teplomilným druhem, který u nás ve volné přírodě nepřežije zimu.
Podobná situace je pozorovatelná ve velké části Evropy. V nedávné době byly na našem území zaznamenány ještě další druhy třesavek, jako jsou třesavka vysokohlavá (Pholcus alticeps), třesavka Simonova (Psilochorus simoni), třesavka malinká (Modismus culicinus) a třesavka jižní (Holocnemus pluchei). Doposud se ale jednalo vždy o ojedinělé nálezy několika málo jedinců ve vytápěných prostorech.
Mgr. Pavel Just, katedra zoologie
Třesavka sekáčovitá. Zdroj Wikimedia Commnons, autor Ivo Antušek, volné dílo
https://www.biolib.cz/cz/taxon/id445/
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.