Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Tato soutěž je určena všem zájemcům o přírodu a přírodní vědy, kteří dokážou zachytit jejich krásu fotoaparátem, ilustrací nebo třeba počítačovou vizualizací. Zúčastníte se letos i vy?
Jak se můžete zapojit a podělit se tak o své vizuální zážitky z přírody či z laboratoře?
Nejdřív se musíte registrovat jako soutěžící na webu Věda je krásná. Pro účast v kategoriích Objevitelská a Kabinet kuriozit je nutné se ještě předtím registrovat v projektu Přírodovědci.cz.
Kompletní pravidla i harmonogram letošního ročníku najdete na webu soutěže. Tam si také můžete prohlédnout galerie z ročníků minulých, abyste načerpali inspiraci.
Soutěž vyhlašuje a pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.
Harmonogram 8. ročníku
Vyhlášení soutěže: 10. 10. 2016
Příjem soutěžních příspěvků: od 10. 10. 2016, 12:00 hodin
Uzávěrka příjmu soutěžních příspěvků: 6. 11. 2016 ve 23:59 hodin
Ukončení diváckého hlasování: 20. 11. 2016 ve 23:59 hodin
Vyrozumění autorů umístěných prací: nejpozději 27. 11. 2016
Slavnostní vyhlášení vítězů na vánočním koncertu Přírodovědecké fakulty UK v aule Karolina: 12. 12. 2016
Soutěžními příspěvky mohou být fotografie či jiná díla s přírodovědeckou tematikou – typicky z oblastí biologie, biomedicíny, chemie, fyziky, matematiky, geologie, fyzické geografie a podobně.
Letos se soutěží v pěti kategoriích. Prvních tři jsou akademické, to znamená určené studentům a zaměstnancům Univerzity Karlovy. Další dvě jsou otevřené pro veřejnost, přičemž podmínkou účasti je předchozí registrace v projektu Přírodovědci.cz.
Kategorie:
Snímky z optických a elektronových mikroskopů.
Od makrofotografií až po satelitní či astronomické snímky.
Věda zprostředkovaná tužkou, štětcem nebo photoshopem, ale také příroda z počítače: vizualizace molekulárních či jiných struktur a fyzikálních či chemických jevů, grafické výstupy modelů a podobně.
Příspěvky mohou tematicky odpovídat kterékoliv z výše uvedených kategorií. Mohou dokumentovat odbornou práci v terénu nebo v laboratoři, případně cokoliv jiného, co souvisí s přírodovědným bádáním.
Příspěvky v této kategorii nemusí ohromovat estetickou hodnotou či technickou dokonalostí, ale měly by ukazovat přírodu s humorem nebo v netradičních souvislostech.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.