Skladiště energie v našem těle
Jak ukládáme živiny na horší časy a proč bychom to neměli přehánět.
1x Magazín
Zveme vás na již třetí zastávku výstavy, která se věnuje proměnám sociálního prostředí okrajových částí dynamicky rostoucí pražské metropole od období industrializace do současnosti.
V Praze vznikly od prolomení hradeb v polovině 19. století desítky různorodých rezidenčních projektů, které ve své době představovaly celkem vzdálené lokality od města propojené jen nově budovanou veřejnou dopravou. Řada z těchto lokalit je stále dobře čitelná ve struktuře města například z dronových snímků vybraných předměstských katastrálních území.
Cílem výstavy je zachytit nejen viditelnou fyzickou strukturu, ale i svébytné složení obyvatelstva a neviditelné sociální klima rezidenčních lokalit. K tomu jsou využity tematické mapy založené na historických populačních datech.
Kromě informací o městě v podrobnosti čtvrtí, městských částí, obvodů nebo katastrálních území zobrazených pomocí kartografického vyjádření, nabízí autoři výstavy také řadu detailních informací o vybraných pražských předměstí.
Výstava Pražská předměstí je jedním z výstupů stejnojmenného tříletého projektu podpořeného v rámci programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II) Ministerstva kultury České republiky.
Termín konání: 5. 9.- 5. 12. 2022
Místo konání: PřF UK, Albertov 6, 2. patro, předsálí Mapové sbírky
Jak ukládáme živiny na horší časy a proč bychom to neměli přehánět.
1x Magazín
Panamský průplav se dostal po nástupu nové administrativy USA do centra pozornosti. Kdy vlastně tato "megastavba" vznikla a jaký byl průběh jejího budování?
1x Geograf
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.