Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
0x Biolog
Geografická sekce Přírodovědecké fakulty UK a Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy pořádají výstavu, která připomene výrobky i fungování kdysi světově proslulé rodinné firmy.
Obě instituce připravily výstavu k příležitosti 200. výročí narození a 130. výročí úmrtí Jana Felkla, zakladatele a majitele továrny na glóby v Roztokách u Prahy.
Expozice vás seznámí s rodinnou firmou J. Felkl a syn, která ve městě působila téměř sto let (1854–1952). Tato největší rakousko-uherská manufaktura vyráběla bezkonkurenčně nejlepší glóby v 8 velikostech, 10 provedeních a 17 světových jazycích.
Felklovi tiskli také první glóby v národních jazycích – nejen české, ale i maďarské a polské. Byli držiteli dvou patentů na zvláštní rozkladné glóby. Nabízeli rovněž speciální přístroje jako teluria, sololunária, planetária nebo armilární sféry.
Firma exportovala do Evropy i do zámoří. Její zeměkoule byly oceňovány na mnoha světových (Paříž, Vídeň) a národních výstavách (Praha, Lvov, Melbourne). Získaly také kredit předepsaných učebních pomůcek od rakousko-uherského c. k. ministerstva pro vyučování.
Kromě podniku a rodiny Felklových představuje expozice továrnu a pracovní podmínky, dílovedoucího s dělníky nebo domácí či zahraniční autory firmy. Hlavně však uvidíte glóby v různých jazykových mutacích, teluria, tiskové kameny, původní instruktážní brožurky i originální dobovou inzerci.
Firma Jan Felkl a syn si rozhodně zaslouží naši pozornost. Dodnes totiž ve světě reprezentuje poctivou českou řemeslnou výrobu kombinovanou s vysokou odbornou úrovní učebních pomůcek.
Výstava se koná 5. května – 30. listopadu 2017.
Infopanely, videoprezentace, tiskoviny a část glóbů najdete v předsálí Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty UK (Praha 2, Albertov 6, chodba ve 2. patře budovy). Tato část expozice je přístupná od pondělí do pátku, 9:00–17:00 hodin. Vstup je volný.
Vzácnější glóby si pak můžete prohlédnout v přilehlém sále Mapové sbírky, a to každou středu od 9:00 do 17:00 hodin. Zde je vstup placený.
Doprovodné programy:
• Komentované prohlídky v rámci Pražské muzejní noci 10. 6. 2017, 19:00–24:00 hodin. Prohlídku si můžete předem rezervovat na e-mailu hyndrakm@natur.cuni.cz.
• Komentované prohlídky s autorkou výstavy – ve středu 26. 7., 13. 9. a 18. 10. 2017, vždy od 14:00 hodin.
Výstava je putovní. Bližší informace vám podá její autorka PhDr. Eva Novotná (e-mail novotn48@natur.cuni.cz).
Akci nepořádají Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
Ilustrační fotografie: výrobky firmy J. Felkl a syn.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
0x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
0x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.