Není vítr jako vítr
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Revoluce, tak zní titul prvního čísla nového ročníku Geografických rozhledů. Přináší mnoho zajímavých informací o revolucích minulých i aktuálních, politických, kulturních i průmyslových.
Aktuální vydání je inspirováno třicetiletým výročím sametové revoluce, jež v listopadu 1989 odstartovala výraznou proměnu současné české společnosti. Připomeneme si nejen revoluční proměny východního bloku, ale v duchu definice „revoluce je masový protest lidí usilujících o změnu politického režimu“ se zaměříme i na politické proměny jinde. Detailněji se věnujeme situaci ve Venezuele, zemi usilující o vymanění z diktátorského režimu. Nahlédneme i do východního Lotyšska, do regionu Latgale na hranicích s Ruskem, regionu s nejasnou budoucností.
Revoluce ale v myšlení geografů a demografů nabývá i další významy. Některé z nich analyzují další články. Revolučními proměnami procházejí např. hlavní města, proto sledujeme budování, přemisťování nebo přejmenovávání vybraných světových metropolí. Na příkladu Papuy-Nové Guiney ukazujeme, jak výrazně dokáže kolonizace proměnit kulturu. V globálním měřítku změnila a mění společnost i planetu Zemi průmyslová revoluce, proto se zaměřujeme i na tzv. průmyslovou revoluci 4.0, jíž v budoucnu bude zasažena většina světových regionů.
Nechybí ani koncepty demografické revoluce nebo epidemiologického a zdravotního přechodu, které popisují a vysvětlují zásadní změny probíhající v lidské společnosti, především v počtu obyvatel, ale i dalších demografických ukazatelích. Na rychlé tempo růstu světové populace reaguje i zemědělská produkce. Díky tzv. zelené revoluci (proměna zemědělství spočívající ve využívání moderních technologií, umělých hnojiv, pesticidů, šlechtění nových odrůd) drží produkce potravin více méně krok s nárůstem obyvatel Země. Přesto zelená revoluce není řešením dalších aspektů přelidnění světa a přináší nové problémy, např. globálně se snižující biodiverzitu.
Jakákoliv revoluce startuje tendence k další radikální přeměně a ta dříve či později s velkou pravděpodobností překoná svou předchůdkyni. Ač obklopeni revolucemi, užijte si listopadové oslavy v klidu. Přejeme vám příjemné čtení.
Právě vyšlo 1. číslo nového 29. ročníku Geografických rozhledů s tématem Revoluce
Geografické rozhledy můžete sledovat a číst i v online verzi na www.geograficke-rozhledy.cz a na Facebooku a Instagramu časopisu @geograficke.rozhledy.
Roční předplatné (5 čísel za školní rok) pouze za 335 Kč objednávejte online zde.
RNDr. Miroslav Šifta, Ph.D.
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Jak je magnetická síla převedena na neurální signál? Kde je a jak vypadá magnetoreceptor? Jak magnetickou informaci zpracovává mozek? Nic z toho nevíme.
0x Magazín
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.