Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Právě vychází nové číslo Geografických rozhledů. Tentokrát se v nich dočtete o situaci v subsaharské Africe, makroregionu, který má mnoho různých tváří.
Subsaharská Afrika, část afrického kontinentu rozkládající se jižně od Sahary, je bohatá svými nerostnými zdroji a kulturní pestrostí, zároveň je však i častým zdrojem konfliktů. Je makroregionem protikladů. Charakterizují ji občanské války, etnické či náboženské spory, politické puče, ekonomické vykořisťování, genocida, apartheid, pandemie infekčních nemocí, hladovějící a pracující děti, nekvalitní a nedostatečná zdravotní péče, genderová nerovnost, násilí, kriminalita, islamistický terorismus, ale i bohatá centra subsaharských metropolí, drahé hotely, masový cestovní ruch, závratně vysoké zahraniční (v současné době především čínské) investice, ale také úspěšné a bezpečné uspořádání jedné z celosvětově nejvýznamnějších a nejnáročnějších událostí, mistrovství světa ve fotbale v roce 2010 v Jižní Africe. To vše je subsaharská Afrika.
Podle dat Světové banky se počet obyvatel žijících v jejích zemích od roku 1960 (Rok Afriky) zečtyřnásobil. I když se úroveň života od tohoto roku zvýšila (důkazem je např. posun naděje dožití ze 40 na 60 let), stále žije polovina z miliardy obyvatel pod hranicí extrémní chudoby (1,25 dolaru, tj. 27 Kč, za den).
Subsaharská Afrika, nejdynamičtěji se rozvíjející světový makroregion plný kontrastů, je ústředním tématem těchto Geografických rozhledů. Třetí číslo 27. ročníku představuje, jak se africký kontinent od dob výprav Hanzelky a Zikmunda proměňuje ekonomicky, geopoliticky i demograficky. Řeší vliv infekce HIV na populační vývoj makroregionu, dokumentuje dopady rozsáhlých vodohospodářských opatření v povodí řeky Orange. Nabízí využití údajů o zdraví světové populace k procvičování tvorby tematických map a jejich interpretace.
Software MapKer ukazuje, jak si jednoduše vytvořit obrysovou mapu. Jako zajímavé prostředí pro efektivní výuku (nejen) zeměpisu je představena zoo. Co se v ní (ne)dozvíme, zjistíme i pomocí školního projektu. Přejeme hezké, i když ne vždy optimistické čtení a doufáme, že jeho prostřednictvím budou vaše případné pozitivní i negativní předsudky o subsaharské Africe alespoň částečně korigovány.
Geografické rozhledy můžete sledovat a číst i v online verzi na novém webu www.geograficke-rozhledy.cz a na facebooku a instagramu časopisu @geograficke.rozhledy.
Roční předplatné (5 čísel za školní rok) pouze za 335 Kč objednávejte online zde.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.