Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Po dlouhých pěti letech se do Botanické zahrady PřF UK vrací Velká výstava bezobratlých. Oslavte s námi pestrost naší přírody a prozkoumejte zblízka fascinující svět bezobratlých živočichů.
VSTUPNÉ |
|
Dospělí |
70 Kč |
Dítě, student, senior, ZTP |
50 Kč |
Rodina (2 dospělí + 2-3 děti) |
200 Kč |
Neregistrované školy 50 Kč osoba + doprovod zdarma |
50 Kč/osoba |
Fakultní studenti a zaměstnanci |
30 Kč |
Děti do 3 let zdarma |
0 Kč |
Velká výstava bezobratlých, je ve své prezenční formě krátkodobou, propagačně-vzdělávací akcí, která byla již 3x úspěšně realizována organizačním týmem pracovníků a studentů PřF UK ve spolupráci s Národním muzeem a pod záštitou České entomologické společnosti. Výstava si klade za cíl přiblížit návštěvníkům vybrané druhy bezobratlých živočichů České republiky doplněné o význačné druhy Evropské fauny i o zajímavé exotické zástupce. Výstava prezentuje objekty, které jsou převážně demonstrovány v průběhu terénních exkurzí PřF UK, koná se v průběhu první dekády v červnu, doba trvání pro veřejnost je 10 dní.
Výstava zahrnuje tři stěžejní okruhy objektů: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých objektů (v minulém ročníku jsme prezentovali přibližně 300 druhů živých bezobratlých). Právě expozice živých objektů činí z této výstavy ojedinělou událost, neboť většina návštěvníků neměla a nemá dosud možnost se s danými živočichy osobně setkat, ať již z důvodu jejich vzácnosti, či skrytého způsobu života. V průběhu výstavy jsou návštěvníkům kromě informačních materiálů k dispozici i lektoři z řad studentů, kteří podávají odborný výklad a zodpovídají dotazy návštěvníků.
Výstava byla realizována již třikrát (v letech 2013, 2015, 2018), konala se v prostředí pronajatého stanu v prostorách Botanické zahrady PřF UK v Praze Na Slupi. Ve všech případech byla výstava otevřena po dobu devíti dnů v první polovině června. V roce 2018 bylo vystaveno přes 250 druhů bezobratlých živočichů, mezi nejzajímavější exponáty patřil živý včelí úl, živý čmelín, kolekce vodních bezobratlých včetně všech druhů našich raků. Dětem bylo umožněno si pod dozorem pohladit například roháče či nosorožíka. V pandemických letech 2020 a 2021 probíhala výstava on-line formou.
V roce 2018 přišlo na výstavu přibližně 5,5 tisíc návštěvníků. Na výstavě se vybírá drobné vstupné, které slouží k částečnému pokrytí rozpočtu akce, objednané školní skupiny budou mít vstupné zdarma díky podpoře Magistrátu Hlavního města Prahy. V letošním ročníku plánujeme akcentovat problematiku ochrany bezobratlých v souladu s aktuálními vědeckými poznatky o plošném úbytku hmyzích populací. Vernisáž akce proběhne 1. 6. 2023 od cca 16:00.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.