Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Po roční přestávce letos proběhne fotografická a výtvarná soutěž Věda je krásná. Pokud rádi fotíte přírodu, můžete své snímky přihlásit do kategorie Objevitelská.
Soutěž vyhlašuje a pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (Albertov 6, Praha 2). Soutěž je otevřena pro současné zaměstnance a studenty Univerzity Karlovy, a pro registrované přírodovědce na webu prirodovedci.cz. Hodnotit zaslané příspěvky v rámci divácké soutěže může kdokoliv i bez registrace, podmínkou je účet na Facebooku. Způsob registrace soutěžících je uveden dole na stránce. Ze soutěže jsou vyloučeni organizátoři soutěže (uvedení v kontaktech na webových stránkách soutěže), odborní porotci a jejich přímí příbuzní.
HARMONOGRAM 12. ROČNÍKU SOUTĚŽE
Vyhlášení soutěže 10. 10. 2022 - Příjem soutěžních příspěvků: 10. 10. 2022 od 12:00 do 31. 10. 2022 včetně.
Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 07. 12. 2022. Výsledky soutěže budou zveřejněny v pátek 08. 12. 2022 na FB soutěže a na webových stránkách Přírodovědecké fakulty UK.
1. Vědecká mikrofotografie (A)
fotografie z optických a elektronových mikroskopů
2. Vědecká fotografie (A)
od makrofotografií až po satelitní či astronomické snímky
3. Vědecká ilustrace a virtuální příroda (A)
věda zprostředkovaná tužkou, štětcem či photoshopem, příroda z počítače = vizualizace molekulárních či jiných struktur, fyzikálních či chemických jevů, grafické výstupy modelů atp.
4. Objevitelská (PRO VEŘEJNOST)
Soutěžní příspěvky do objevitelské kategorie (registrace na prirodovedci.cz) mohou tematicky odpovídat kterékoliv z výše uvedených (1-3), mohou dokumentovat odbornou práci v terénu, v laborce, či cokoliv jiného spjatého s přírodovědným bádáním.
Soutěžní příspěvky se přijímají výhradně v digitální podobě, prostřednictvím webových stránek soutěže www.vedajekrasna.cz. Organizátoři soutěže si vyhrazují právo vyloučit (neschválit) takové příspěvky, které nesplňují přírodovědné zaměření soutěže, jakožto i příspěvky, které nevyhovují níže uvedeným parametrům, nebo příspěvky, které jsou obsahově v rozporu s českou legislativou. Organizátoři též mohou přeřadit příspěvek do odpovídající kategorie.
DALŠÍ INFORMACE NALEZNETE ZDE.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.