Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Ve dnech 12. až 18. července proběhl 18. ročník International Geography Olympiad (IGEO). Mezi 209 soutěžícími z celkem 54 zemí světa se o medaile utkali také čtyři studenti z Česka. Ze soutěže si odvezli stříbro a bronz.
Každoročního mezinárodního kola IGEO se účastní nejlepší studenti z národních kol zeměpisné olympiády ve věku 16 až 19 let, a to z celého světa. Cílem IGEO je prověřit schopnosti účastníků v oblasti prostorových zákonitostí a procesů. Mezinárodní zeměpisnou olympiádu organizuje pracovní skupina Mezinárodní geografické unie (IGU), která připravuje testy v koordinaci s místními organizátory a mezinárodní komisí. První ročník soutěže se konal v Haagu v roce 1996.
Letos českou středoškolskou geografii reprezentovala Milena Šebková z Církevního gymnázia Plzeň, čerstvý absolvent Martin Mlečka z Gymnázia Brno, Elgartova, a Petr Podolský a Lukáš Poul z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové. Čeští reprezentanti soutěžili ve dnech 13. až 15. 7. společně na katedře geografie PdF MU v Brně za dozoru Hany Svobodové a Venduly Mašterové.
Soutěžilo se celkem ve třech kategoriích. Letošní ročník odstartoval první den písemným testem (Written Response Test). Druhý den účastníky čekala virtuální práce v terénu (Fieldwork Exercise). Součástí programu bylo pro zpestření po splnění úkolů také celosvětové vaření francouzské omelety v přímém online přenosu. Poslední den se nesl v duchu multimediálního testu (Multimedia Test) a prezentace posterů.
Česká reprezentace si nakonec z 18. ročníku IGEO odnáší dvě medaile. Milena Šebková z Církevního gymnázia Plzeň vybojovala bronz za 77. místo a Martin Mlečka, dnes již absolvent Gymnázia Brno, Elgartova, získal stříbrnou medaili za 28. místo v konkurenci 209 soutěžících z 54 zemí světa.
Příští ročník Mezinárodní zeměpisné olympiády se bude konat v Indonésii.
Bc. Jana Vaněčková, Geografická sekce PřF UK
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.