Není vítr jako vítr
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Ve dnech 12. až 18. července proběhl 18. ročník International Geography Olympiad (IGEO). Mezi 209 soutěžícími z celkem 54 zemí světa se o medaile utkali také čtyři studenti z Česka. Ze soutěže si odvezli stříbro a bronz.
Každoročního mezinárodního kola IGEO se účastní nejlepší studenti z národních kol zeměpisné olympiády ve věku 16 až 19 let, a to z celého světa. Cílem IGEO je prověřit schopnosti účastníků v oblasti prostorových zákonitostí a procesů. Mezinárodní zeměpisnou olympiádu organizuje pracovní skupina Mezinárodní geografické unie (IGU), která připravuje testy v koordinaci s místními organizátory a mezinárodní komisí. První ročník soutěže se konal v Haagu v roce 1996.
Letos českou středoškolskou geografii reprezentovala Milena Šebková z Církevního gymnázia Plzeň, čerstvý absolvent Martin Mlečka z Gymnázia Brno, Elgartova, a Petr Podolský a Lukáš Poul z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové. Čeští reprezentanti soutěžili ve dnech 13. až 15. 7. společně na katedře geografie PdF MU v Brně za dozoru Hany Svobodové a Venduly Mašterové.
Soutěžilo se celkem ve třech kategoriích. Letošní ročník odstartoval první den písemným testem (Written Response Test). Druhý den účastníky čekala virtuální práce v terénu (Fieldwork Exercise). Součástí programu bylo pro zpestření po splnění úkolů také celosvětové vaření francouzské omelety v přímém online přenosu. Poslední den se nesl v duchu multimediálního testu (Multimedia Test) a prezentace posterů.
Česká reprezentace si nakonec z 18. ročníku IGEO odnáší dvě medaile. Milena Šebková z Církevního gymnázia Plzeň vybojovala bronz za 77. místo a Martin Mlečka, dnes již absolvent Gymnázia Brno, Elgartova, získal stříbrnou medaili za 28. místo v konkurenci 209 soutěžících z 54 zemí světa.
Příští ročník Mezinárodní zeměpisné olympiády se bude konat v Indonésii.
Bc. Jana Vaněčková, Geografická sekce PřF UK
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Jak je magnetická síla převedena na neurální signál? Kde je a jak vypadá magnetoreceptor? Jak magnetickou informaci zpracovává mozek? Nic z toho nevíme.
0x Magazín
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.