Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Chceš se podívat, jak vypadá myš zevnitř, aniž bys musel(a) použít skalpel? Zajímá tě, jak si ryby svítí ve tmě? Víš, odkud pochází tvoji sousedé?
To a mnohé další se můžeš naučit na T-exkurzích!
T-exkurze jsou Talnetí exkurze vedené odborníky na vybraná témata konané ve dvou obdobích: podzim-zima a zima-jaro. Skládají se ze tří částí: online přípravy, prezenční části (vlastní exkurze) a online zakončení. Celá T-exkurze tak trvá asi 3 týdny, kdy v každém z nich ti zabere zhruba 5 hodin. Účast je zdarma.
Talnet je projekt pro zvídavou a nadanou mládež se zájmem o poznávání okolního světa. Hlavními typy aktivit v Talnetu jsou kurzy ( T-kurzy) , exkurze
na odborná pracoviště ( T-exkurze) , projektově badatelská aktivita ( T-expedice) , samostatné projekty, společná soustředění i mezinárodní aktivity.
V přípravné online fázi s e seznámíš se zkoumanou problematikou i vybranými metodami práce a procvičíš si nově nabyté znalosti. Poté se vydáš na pracoviště, kde s i všechno vyzkoušíš. Na závěr pak vytvoříš tzv. T-report, krátkou závěrečnou osobní zprávu o tom, co vše jsi na T-exkurzi viděl(a) a zažil(a).
Všechny potřebné informace nalezneš na webových stránkách: http://www.talnet.cz/t-exkurze. Přihláška na podzimní T-exkurze je dostupná na témže místě nebo rovnou přes tento odkaz: https://forms.gle/5tTEYYy7D8D6BxNX6.
Metody preklinického zobrazování
Jak vypadají tkáně uvnitř živého organismu, jak se v čase mění a jak to tam vypadalo před zásahem skalpelu? Odpovědi nejen na tyto otázky najdeš během T-exkurze zaměřené na moderní neinvazivní metody zobrazování živých zvířat. Dozvíš se také, jak uspat či probudit myš, jak s ní zacházet a jestli je lepší chovat samce či samičky. Kromě toho si budeš moci i vyzkoušet ovládání magnetické rezonance (MRI), výpočetního tomografu (CT) a dalších přístrojů.
Příběhy vyšehradských kamenů
Kameny v sobě vždy nesou příběh svého vzniku. Rozkrývat tento záznam je činnost mnohdy až detektivní. Vyšehradská zeď přiléhající k Táborské bráně nese takových příběhů mnoho. Nalezneme zde na 20 typů hornin, na kterých je možno demonstrovat vývoj naší planety, události jednotlivých geologických období, a nakonec i příběh kameníků, kteří do nich vyryli své značky. Naši předkové nám tak zde zanechali „kamennou galerii" plnou obrazů nejen geologických dějin, ale i historie města pražského a Vyšehradské pevnosti. Jaký příběh z Vyšehradských kamenů dokážete vyčíst vy?
Migranti v našem městě
Znáte svoje město? Všímáte si změn, které v něm probíhají? Pokud ano, jistě víte, že se mění také obyvatelé města – lidé se rodí, umírají, stěhují se pryč, ale také se lidé do města stěhují, z jiných míst v Česku nebo ze zahraničí. Právě migrace ze zahraničí je hlavním tématem naší exkurze. Podíváme se na to, kdo do Česka, a tedy i českých měst, přichází, odkud tito lidé jsou a jak se města v reakci na tuto migraci proměňují. Za pomoci map, fotoaparátů i pastelek budeme tyto proměny mapovat v pražských lokalitách, které jsou migrací ovlivněny výrazně.
Buddha medituje nad Vltavou, aneb podoby českého buddhismu
Co víme o buddhismu a jak se projevuje v naší společnosti? Jak se větví a kde jsou rozšířeny jeho školy? Vydejme se společně do chrámu mahájánového buddhismu školy Čisté země, který obhospodařují pražští buddhisté vietnamského původu, a poslechněme si základní informace o hlavních větvích buddhismu a jeho různých školách. Podíváme se také, jak se jednotlivé buddhistické směry projevují v naší společnosti. Budeme poslouchat vyprávění buddhistických příběhů, zjistíme, koho představují sochy a jaký význam má další výzdoba, a ukážeme si, jak se medituje. Budeme se také zamýšlet nad tím, co buddhismus konkrétně přináší do života toho, kdo ho praktikuje. A nakonec vše řádně prodiskutujeme
nad miskou něčeho dobrého.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.