Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Tři účastníci, čtyři ceny. Takové bylo skóre našich mladých badatelů v českém finále populárně-vědecké přehlídky FameLab.
FameLab je mezinárodní soutěž určená mladým vědcům. Účastníci mají za úkol během tříminutového vystoupení na pódiu vysvětlit, čím se zabývají ve svém výzkumu. Prezentace musí být srozumitelná laikům, nápaditá a vtipná.
Soutěž tedy kombinuje popularizaci vědy s inteligentní zábavou. Vznikla v Anglii roku 2004 a dnes se pořádá ve více než 20 zemích. Letos se už potřetí konala také v České republice.
Ze dvou regionálních kol postoupilo deset nejlepších do českého národního finále, které proběhlo 12. května 2013 v pražském divadle Semafor. Většina vystoupení měla vynikající úroveň. Publikum se tedy skvěle bavilo, a navíc se dozvědělo leccos zajímavého třeba o moderních slitinách, solárních článcích nebo bakteriích likvidujících jedy.
Barvy Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy hájili tři studenti. Petr Jan Juračka zkoumá společně s matematiky a fyziky mikroskopické struktury na povrchu motýlích křídel. Chce totiž zjistit, jak by šlo barvit oblečení nebo karoserie aut bez používání škodlivých chemických barviv.
Jan Havlík, který působí zároveň v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, se zabývá výrobou miniaturních diamantů. Díky speciální povrchové úpravě tyto nanodiamanty světélkují. Mohou proto sloužit třeba k označování buněk v biologickém a lékařském výzkumu.
Jiří Dolanský (kromě naší fakulty pracuje také v Ústavu anorganické chemie AV ČR) se věnuje chemii boranů. Jsou to mimořádně zajímavé sloučeniny boru s vodíkem. V budoucnu by mohly například dezinfikovat vodu nebo chránit kovové povrchy před korozí.
A jak finále dopadlo? Pro naše mladé vědce skvěle – získali všechny ceny! Publiku se nejvíce líbila prezentace Jana Havlíka, který si odnesl Cenu diváků. Další tři ocenění udělovala odborná porota. Jan Havlík se radoval z Ceny Akademie věd ČR za vědecký přínos. Petr Jan Juračka vybojoval společnou cenu British Council a Občanského sdružení ADETO.
Absolutním vítězem Famelabu 2013 v České republice se pak stal Jiří Dolanský. Naši zemi bude reprezentovat v mezinárodním finále, které se bude konat v anglickém Cheltenhamu.
Všem oceněným gratulujeme a Jiřímu Dolanskému přejeme hodně úspěchů v Anglii!
Národní finále pořádala British Council ve spolupráci s NFKJ a za podpory RSJ algorithmic trading, Nadace Tomáše Bati a Občanského sdružení ADETO. Záštitu soutěži FameLab v ČR poskytl předseda Akademie věd ČR profesor Jiří Drahoš.
Jan Kolář
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.