Není vítr jako vítr
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Vědci, studenti i milovníci přírody mohou opět soutěžit se svými fotografiemi nebo ilustracemi. Letos máme navíc novou kategorii pro registrované Přírodovědce!
Během laboratorní či jiné vědecké činnosti vznikají velice často – jako vedlejší produkt – artefakty veskrze umělecké hodnoty. Cílem soutěže „Věda je krásná“, kterou již čtvrtým rokem organizuje Přírodovědecká fakulta UK, je zprostředkovat veřejnosti tuto mnohdy netušenou krásu a estetiku, na niž badatelé narazí při své práci.
Je přitom jedno, zda se jedná o fotografie kvasinek, motýlů, nebo precizně znázorněnou 3D interakci biomolekul. Soutěžit lze nejenom s klasickými fotografiemi, ale i se snímky z mikroskopů či s ruční ilustrací nebo malbou. Soutěž Věda je krásná nerozlišuje věk soutěžících, natož získané akademické tituly. Soutěžní příspěvky na portálu www.vedajekrasna.cz zůstávají každoročně až do vyhlášení vítězů pro porotce i pro laickou veřejnost anonymní, což stírá rozdíly mezi studenty, výzkumníky a nadšenými přírodovědci. V této soutěži tedy platí jedno hlavní kritérium, kterým je zachycení krásy přírodních věd.
Odborná porota je složena z předních českých odborníků na vědeckou fotografii. Patří mezi ně například František Weyda, ikona české mikrofotografie a zakladatel Laboratoře digitálního zobrazování při Biologickém centru AV ČR v Českých Budějovicích, nebo Jan Valenta z Matematicko-fyzikální fakulty UK, průkopník interefenční makrofotografie a autor Nanartu. Kromě odborníků z akademické půdy je členem poroty textař, skladatel a zpěvák Dan Bárta, který se věnuje již delší dobu fotografování vážek. O nejlepší fotografii může na webových stránkách hlasovat i laická veřejnost.
Loňský třetí ročník zaznamenal velký mediální úspěch: nejlepší práce byly natolik přitažlivé a zajímavé i za hranicemi České republiky, že se prestižní americký časopis Scientific American rozhodl uveřejnit 18 z nich ve svém červnovém vydání.
Letos otevírá „Věda je krásná“ novou soutěžní kategorii, a to kategorii Objevitelskou! Organizátoři soutěže tak reagují na velký zájem malých i větších zájemců o přírodní vědy, kteří jsou registrovanými uživateli webových stránek www.prirodovedci.cz. Registrovaní přírodovědci mohou nyní ukázat, že krásu vědy může velice dobře zachytit třeba i čtrnáctiletý student.
Pokud tedy máte „v šuplíku“ zajímavé a krásné vizuální příspěvky, které by obstály v letošním klání, rozhodně je vytáhněte ven a do soutěže je přihlaste. Inspirovat se můžete v galerii loňských vítězů. Uzávěrka je 11. listopadu 2012.
Nejlepší soutěžní příspěvky vytiskneme ve velkých formátech a vystavíme je v některé z pražských galerií. Výherce Objevitelské kategorie se může dále těšit na skutečně pěkný dárkový balík se značkou Přírodovědci.cz!
Více informací o soutěži, hlasování a pravidlech najdete na www.vedajekrasna.cz
Foto: Nažky hlaváče fialového. Příspěvek ze soutěže „Věda je krásná“ v roce 2011. Snímek získal 2. místo v kategorii Vědecká mikrofotografie. Autor Viktor Sýkora.
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Jak je magnetická síla převedena na neurální signál? Kde je a jak vypadá magnetoreceptor? Jak magnetickou informaci zpracovává mozek? Nic z toho nevíme.
0x Magazín
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.