Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Autoři z naší fakulty začali v časopise Živa publikovat sérii článků o aktuálních biologických tématech. Seriál je určený hlavně středoškolským studentům a pedagogům. A bude zdarma ke stažení!
Biologie se dnes rozvíjí neuvěřitelným tempem. Nové poznatky přibývají jako na běžícím pásu a mnohdy vyvracejí dosavadní zažité představy. Jenže než se výsledky těchto malých či větších vědeckých revolucí dostanou do učebnic, je už celý obor zase o pořádný kus dál.
Co s tím? Jak zprostředkovat studentům i učitelům aktuální objevy? Jak jim přiblížit atmosféru současného biologického výzkumu, kdy vědci objevují dosud netušené skutečnosti a učí se používat metody, o kterých se jim donedávna ani nesnilo?
Odborníci z katedry učitelství a didaktiky biologie u nás na Přírodovědecké fakultě UK se rozhodli v tomto směru pomoci středním školám.
Pro časopis Živa postupně vytvářejí sérii populárně-vědeckých textů o „horkých“ výzkumných tématech. Ke článkům zároveň doplňují návrhy, jak příslušná témata využít při výuce biologie.
První díl této série publikovala Živa v letošním únorovém čísle. Další texty, většinou od autorů z naší fakulty, budou následovat.
Díky laskavosti redakce bude celý seriál zdarma k dispozici na webu Živy.
První článek, nazvaný Proměny vyšší systematiky eukaryot a její odraz ve středoškolské biologii, si už můžete stáhnout jako PDF.
Autoři k němu vytvořili také několik doprovodných materiálů:
• Moderní pohled na vyšší systematiku eukaryot – studijní text pro učitele středních škol
• Moderní pohled na vyšší systematiku eukaryot – učební text pro žáky středních škol
• Přípravy k vyučovacím hodinám pro témata Biologická systematika a Nový systém eukaryot
• Výukové prezentace v programu Prezi k tématům Biologická systematika a Vyšší systematika eukaryot – ke stažení na https://goo.gl/EgxKnK.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.