Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Populární internetovou encyklopedii nesmí psát pouze mladí vysokoškolsky vzdělaní geekové. Skvěle se mohou uplatnit i lidé v pokročilejším věku.
Kdo jsou autoři Wikipedie?
Wikipedie je největší encyklopedií v dějinách lidstva – obsahuje více než 30 milionů hesel v 287 jazycích. Uspěla díky svému unikátnímu modelu „wiki“, který znamená, že ji může editovat každý. Aktivních redaktorů Wikipedie, takzvaných wikipedistů, jsou dnes desítky tisíc. Ale edituje Wikipedii skutečně každý, bez ohledu na vzdělání, věk či pohlaví?
Odpověď zní ne. Většina wikipedistů je ve věku kolem 25 let a z téměř 90 % to jsou muži. V drtivé většině případů nemají děti a často ani partnera, polovina Wikipedistů je vysokoškolsky vzdělaná. A v mnoha případech jde o lidi, které bychom nazvali „ajťáky“.
Dá se věřit encyklopedii psané tak úzkým profilem přispěvatelů? Ano i ne. Rozhodně je to problém, a tak se s tím nadace Wikimedia (zodpovědná za provoz Wikipedie) rozhodla něco dělat. Probíhají akce hledající nové wikipedistky – například mezi vysokoškolačkami, kterých je nyní v USA více než mužů vysokoškoláků. Noví wikipedisté se rekrutují i mezi profesionály z málo zastoupených oborů, jako jsou třeba lékaři, ale také mezi seniory.
Senioři v Praze píší Wikipedii
Jedna taková akce hledající seniory-wikipedisty probíhá právě teď v Praze pod taktovkou spolku Wikimedia ČR a jeho člena Vojtěcha Veselého. Senioři docházejí na kurzy v Městské knihovně (buď v její centrále, nebo v pobočce na Smíchově) a také v seniorském centru vzdělávání Elpida. Základní kurz trvá asi 12 hodin a je zdarma. „Občas se to dokonce protáhne, moji studenti se ptají nebo jim individuálně radím s editováním,“ říká Vojtěch Veselý. Je přitom sympatické, že mladík – student Filozofické fakulty UK – se dostává do pozice učitele a „studenti“ by mohli být jeho prarodiči.
Do kurzů se už přihlásilo kolem 30 seniorů. Absolvent se bude umět skvěle orientovat ve Wikipedii, seznámí se s tím, jak Wikipedie funguje a vzniká. Založí si vlastní profil, bude umět opravovat chyby, diskutovat s ostatními wikipedisty, doplňovat do článků chybějící informace i vytvořit kompletně nové heslo, včetně třeba nahrání vlastních fotografií.
Na nezájem si Vojtěch Veselý nestěžuje: „Účastníci jsou velmi pozorní a zaujatí – což je jiná zkušenost, než jakou mám například z práce s mladými studenty. Osobně i v e‑mailech projevují velký vděk, a to je nesmírně motivující pro další práci.“
Proč potřebujeme seniory?
Wikipedii v posledních letech ubývají aktivní editoři. Hlavně v anglické verzi k tomu přispěl pocit, že vše důležité už bylo napsáno, takže stará garda vysloužilých pisatelů zakládá rodiny a Wikipedii dává vale. Situace ještě není kritická, ale už se hledají cesty, jak z toho ven. Právě český projekt oslovující seniory by mohl být jednou z odpovědí.
Senioři jsou často velmi vzdělaní a přirozeně moudří, navíc sečtělí a znalí gramatiky. Profesor Jan Sokol, svého času prezidentský kandidát a také zasloužilý wikipedista, říká: „Znám řadu velmi vzdělaných vrstevníků, kteří si stěžují, že nemají do čeho píchnout, a je přirozené, že to, co vědí, chtějí někomu předat. Tak proč je nepozvat na Wikipedii? Možností, jak se na ní podílet, je mnoho – nejde jen o to psát články.“
Chcete se naučit psát pro Wikipedii nebo znáte někoho, kdo by chtěl? Více informací, včetně časů a míst, kde se kurzy konají, najdete na webu projektu Senioři píší Wikipedii. Také nám můžete napsat na e-mail seniori@wikimedia.cz.
Vojtěch Dostál
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.