Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
V sobotu dne 4. září 2021 se bude ve volnočasovém parku Gutovka konat první ročník akce pro rodiny s dětmi s názvem Science festival na Desítce.
Tento vědecký festival bude probíhat v době od 12,00 do 18,00 hodin formou interaktivních stánků, kde malí i velcí návštěvníci budou moci vyzkoušet řadu pokusů a experimentů, dozvědí se zajímavosti z oblasti zoologie, hydroekologie, paleontologie, botaniky, chemie, recyklace, virtuální reality, elektromobility a řadu dalšího atd. Všechny prezentace budou mít na starosti odborníci a vědci s pražským univerzit a ústavů AV ČR. Akce se koná díky podpoře městská část Praha 10 v rámci Dotačního programu MČ Praha 10 pro rok 2021.
Cílem akce je nejen popularizace pražské přírody interaktivní formou, ale zejména další přírodovědná a technologická témata, které obyvatelé naší metropole řeší či se aktivně o ně zajímají. Dalším cílem je přiblížení nejrůznějších přírodovědných oblastí tak, aby se zejména u cílové skupiny děti a mládež motivoval zájem o studium přírodních věd jako takových.
Ve spolupráci s partnery z oblasti vědy a výzkumu je připraveno celkem 20 interaktivních stanovišť. Každý aktivní návštěvník dostane na hlavním informačním stánku mapku areálu se všemi stanovišti a zároveň kartičku, na kterou dostane za návštěvu vědeckého stanoviště razítko. Pokud jich získají alespoň 15, odměnou jim za to bude speciální zmrzlina z tekutého dusíku se zážitkem.
S ohledem na možnost teplého počasí bude je vodní svět v parku Gutovka skvělým místem pro osvěžení a věříme, že se celý volnočasový areál bude příjemným překvapením pro návštěvníky mimo městskou část Praha 10. Vstup na Science festival na Desítce je pro všechny ZDARMA.
Více informací naleznete na facebooku akce Science festival na Desítce.
Akci podpořila Městská část Praha 10. Spolupořadatelem je Restaurace Gutovka.
Hlavním partnerem akce je Pražská energetika, a.s.
Na vědeckých stanovištích se podílejí:
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Chráníme mořské želvy z.s.
Lesy České republiky, s. p.
Botanický ústav AVČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Časopis Raketa
Free Cinema
Sharplayers s.r.o.
Virty
SkillZone studio
V areálu budou vystaveny velkoformátové fotografie výstavy Věda je krásná, kterou každoročně pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.