Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Osmého května 2016 se konalo české finále soutěže FameLab, ve které mají účastníci tři minuty na pódiu, aby srozumitelně a zábavně vysvětlili svůj výzkum. Jednu z cen získala také Julie Nováková.
Vítězkou národního finále se letos stala Eliška Selingerová ze 3. lékařské fakulty UK. Porotu zaujala svým skvělým vystoupením 50 odstínů epigenomu. V červnu bude reprezentovat Českou republiku na celosvětové přehlídce v anglickém Cheltenhamu.
Odborná porota rozhodla nejen o národní vítězce, ale rozdělila i další tři hodnotné ceny.
Cenu AV ČR, kterou byl dron, získal Václav Bystrianský z VŠCHT Praha za prezentaci o jaderném odpadu, nazvanou Kam s ním.
Cenu British Council a Nadačního fondu NEURON udělila porota Lence Zychové z Masarykovy univerzity. Za své skvěle předvedené vystoupení Paprsek smrti o vzniku a účincích záření gama přicházejícího z vesmíru získala cestu na vědecký festival do Anglie.
Cenu Českých center si pak odnesla Julie Nováková od nás z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Mladá vědkyně, která se specializuje na evoluční parazitologii, zaujala prezentací Skuteční mistři manipulace. Cena jí přináší roční spolupráci s Českými centry v zahraničí na popularizaci vědy.
„Kdo jsou největší mistři v manipulaci? Přece paraziti! Ti si během společné evoluce se svými hostiteli našli řadu způsobů, jak i pomocí manipulace hostitelem učinit svůj přenos co nejefektivnější. Jedním je i nenápadný prvok Toxoplasma gondii, který se proslavil jako ‚mediální tvář‘ (inu, spíše mediální buňka) parazitických manipulátorů; to je však teprve začátek…“ popisuje Julie svůj výzkum.
Hlasování publika rozhodlo o Ceně diváků. Tu letos získal fyzikální chemik Jakub Kubečka z Univerzity Karlovy a VŠCHT za svoje veselé vystoupení Kterak sedlák sen o vědě měl. Cenu poskytla Nadace Tomáše Bati.
FameLab se u nás koná už šestým rokem pod záštitou profesora Jiřího Drahoše, předsedy AV ČR. Ve spolupráci s Nadací Tomáše Bati, AV ČR, Českými centry a Nadačním fondem Neuron ji organizují British Council a ADETO, z.s. Významnými partnery jsou také NASA a CERN.
Mladým vědcům a vědkyním nabízí tato soutěž šanci zlepšit jejich schopnost popularizovat vědu a bořit zbytečné bariéry mezi vědeckou komunitou a veřejností. Rovněž si klade za cíl ukázat publiku, čím se dnes zabývá výzkum v oblasti medicíny, matematiky, přírodních či technických věd – a to způsobem zajímavým i zábavným.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.