Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
0x Biolog
U příležitosti tohoto úsěpchu uspořádala Mapová sbírka výstavu Mapy obležení, která potrvá až do poloviny května letošního roku.
Mezinárodní poradní výbor (IAC) programu UNESCO Paměť světa (MoW) doporučil zápis 78 nových nominací z původně navržených 130 do mezinárodního rejstříku Paměť světa. Mezi úspěšnými návrhy byly i unikátní renesanční mapy z fondu Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního muzea výtvarných umění (National Museum of Fine Arts) ve Vallettě, vydané benátským nakladatelem Giovanni Francescem Camociem. Mapy sloužily jako názorný prostředek válečného zpravodajství z tureckého obléhání Malty roku 1565.
Unikátní plán bitvy vyšel celkem ve čtyřech verzích. Byl upravován z jedné tiskové měděné desky vždy podle aktuálního stavu bojiště. Tři z dochovaných verzí jsou světovými unikáty. Verze 1, 3 a 4 se nachází v maltské Kartografické sbírce Národního muzea výtvarných umění ve Vallettě. Verzi 2 objevil teprve v roce 2014 v pražské Digitální mapové sbírce PřF UK dr. Joseph Schiro, ředitel konzervačního oddělení Kulturního dědictví Malty. Tím byla zaplněna mezera v této zpravodajské mapové sérii a mohl se konečně zdárně zrekonstruovat celý průběh bitvy.
Originály jsou dochované ve výborném stavu. Jedná se o 33 x 46 cm velké černobílé mědirytiny otištěné na ručním papíře. Kromě světové unikátnosti jsou mapy zajímavé hned z několika hledisek. Geografická rovina nám představuje detailně vykreslené maltské pobřeží a zvláště jeho přístavy v oblasti kolem dnešního hlavního města Valletty před jeho velkou rekonstrukcí. Jsou tedy cenným pramenem k poznání dobové podoby tohoto areálu, dnes již změněného zásadními přestavbami. V další rovině kolekce informuje o průběhu bitvy s Turky známé jako Velké obležení Malty, jež znamenalo zásadní zvrat pro dějiny Středomoří a konečně i celé Evropy v 16. století. V neposlední řadě jsou mapy taktéž mistrně odvedenými uměleckými díly renesančního období, kdy dnes již anonymní rytec vytvořil podle předlohy dynamické dílo s pozoruhodnými detaily.
V registru programu UNESCO Paměť světa (MoW) bylo od roku 1997 (do roku 2017) zapsáno 425 dokumentů ze všech kontinentů na různých nosičích od pergamenu až k filmovým a zvukovým nosičům. Z kartografických památek bylo dosud zapsáno pouze 16 map, atlasů a kolekcí. Camociovy mapy se tak ocitly ve společnosti slavné římské mapy Tabula Peutingiana (12. stol.), středověké kruhové Herefordské mapy (13. stol.) nebo Waldseemüllerovy první mapy Ameriky (1507).
Již v roce 2016 byla uspořádána na Maltě a v Česku první společná výstava prezentující jedinečnou kartografickou kulturní památku. U příležitosti úspěšné nominace byla nyní expozice obnovena a v aktualizované podobě je dostupná zdarma na Přírodovědecké fakultě UK, Albertov 6, Praha 2, 2. patro, v pracovní dny od 9 do 17 hodin. Doprovázejí ji videoprojekce o výrobě mapy technikou mědirytu. Výstava potrvá do 15. 5. 2018.
Expozice je také putovní a stále se půjčuje. Zájemci o zapůjčení se mohou evidovat na emailové adrese simanovb@natur.cuni.cz
Bližší informace poskytne autorka: PhDr. Eva Novotná, novotn48@natur.cuni.cz, tel: 221 951 355
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
0x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
0x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.