Nejstarší moderní Středoevropané byli přímí příbuzní
Moderní lidé se mimo území Afriky setkali a smísili s neandertálci, což vedlo k tomu, že dnes všichni lidé mimo Afriku mají v genomech přibližně 2–3 % neandertálské DNA.
0x Biolog
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze otevírá již třetím rokem kurz Univerzity třetího věku s názvem „SVĚT BUŇKY“, který je primárně určen pro seniory a jejich malé příbuzné, tedy pro důchodce a jejich vnoučata či pravnoučata ve věku 8-14 let. Dědečkové a babičky, přijďte během letního semestru 2013 jednou týdně se svými vnoučaty do laboratoří Přírodovědecké fakulty UK, abyste jste společně bádali na skutečném vědeckém pracovišti s profesionálními přístroji!
Kurs je vstupem do fascinujícího světa buněk, jejich organel, vzájemných vztahů v mnohobuněčném organismu. Probíranými tématy budou např. vznik života, vznik buněk, metody zkoumání buněk, typy buněk, změna normální buňky v buňku nádorovou, jak buňky pracují s energií, buněčné organely a lidské choroby. Součástí kurzu bude praktická část věnovaná mikroskopování typických buněk včetně elektronové mikroskopie, příprava preparátů, fluorescenční mikroskopie. Garantem kurzu je doc. RNDr. Jan Černý, Ph.D. z Katedry buněčné biologie – zaručujeme vám, že pan docent Černý vás svým vyprávěním a přednáškami k jednotlivým tématům uchvátí natolik, že vám bude líto, až bude kurz u konce.
Na co se můžete těšit? Jednotlivé přednášky se budou věnovat následujícím tématům:
1. Vznik života a buněk
2. Buněčné organely
3. Buněčné dělení
4. Jaderná kostra (cytoskelet)
5. Lidské chyby spojené se špatnou funkcí buněk
6. Rakovina – sobecké nesmrtelné buňky
7. Metody zkoumání buněk
8. Praktické cvičení z buněčné biologie
9. Histologie – věda o buňkách v těle
10. In vivo veritas – filmy ze života buněk.
Kdy a kde bude kurz Svět buňky probíhat?
Místo konání: Katedra buněčné biologie, budova biologické sekce PřF UK v Praze, Viničná 7, Praha 2
Délka: 10 x 2 hod. v rámci 1 semestru (20 h)
Výukový den: středa odpoledne (zpravidla po 3h) nebo dle rozvrhu
Termín konání: letní semestr, únor-duben 2013
Frekvence: 1x týdně
Požadavky: maturita, důchodový věk, vnoučata 8-14 let
Poplatek: 300 Kč za semestr za jednoho dospělého s dítětem - platí se na místě při začátku kurzu.
Termín podání přihlášky: do 10. února 2013
Přihlášku si můžete stáhnout ZDE prihlaskaU3V.doc, stačí jí vyplnit a odeslat na adresu paní Olgy Kaiglové.
Kurz je otevírán pouze při dostatečném počtu zájemců (10), proto doporučujeme po podání přihlášky ověřit zahájení kurzu na telefonu 221 95 1161.
Kontaktní osoba:
Olga Kaiglová
Tel.: +420 221 95 1161
E-mail: olga.kaiglova@natur.cuni.cz
Už se na vás všechny moc těšíme. Každý účastník kurzu obdrží pozornost od Přírodovědců.cz, aby se mu výsledky jeho bádání dobře zapisovaly :)
Alexandra Hroncová
Moderní lidé se mimo území Afriky setkali a smísili s neandertálci, což vedlo k tomu, že dnes všichni lidé mimo Afriku mají v genomech přibližně 2–3 % neandertálské DNA.
0x Biolog
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
4x Biolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.