Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Letos vám každý měsíc přinášíme výběr několika NEJ z české a světové přírody. V únoru se podíváme na největší a nejmenší zvířata, nejlehčí kov, nejvyšší stavbu ČR i dva meteorologické rekordy.
Největší, nejmenší, nejrychlejší, nejvyšší, nejlehčí, nejstarší – ale také nejsladší, nejvíce ohrožený nebo s nejvyšší tepelnou vodivostí. Pro učitele přírodovědných předmětů jsme vydali originální kalendář na rok 2015, který nabízí slovem i obrazem 53 rekordů ze světa biologie, chemie, geologie a geografie.
Snímky jednotlivých „rekordmanů“ – od lithia přes velemloka až po Bajkal či nejstarší horniny ČR – jsou převážně dílem oceňovaného fotografa Petra Jana Juračky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Svými obrázky přispělo také několik dalších autorů.
Snažili jsme se zařadit rekordy známé i méně známé, české i světové. Především jsme ale volili takové, které sdělují něco podstatného o přírodě nebo o lidské společnosti.
Mimopražští pedagogové registrovaní v projektu Přírodovědci.cz si mohou kalendář objednat přes web ze svého profilu.
Neradi bychom však připravili ostatní fanoušky přírodních věd o přehlídku zajímavých rekordů. Proto je budeme postupně zveřejňovat na těchto stránkách. Dostane se při tom i na některá NEJ, která se nám do tištěného kalendáře nevešla.
A co jsme vybrali pro únor?
Drobní pěvci králíčci jsou nejmenší ptáci žijící v České republice i v celé Evropě. Na snímku vidíte králíčka ohnivého, který má tělo asi 9 centimetrů dlouhé a váží 6 gramů. Ještě o gram lehčí je králíček obecný.
Zdroj Wikimedia Commons, autor Martin Vavřík, licence CC BY-SA 3.0.
Alkalický kov lithium je nejlehčí ze všech pevných prvků. A to dokonce ve dvou smyslech slova „nejlehčí“: podle protonového čísla (3) i podle hustoty (0,534 g.cm−3, což je hodnota asi poloviční ve srovnání s vodou).
Foto Petr Jan Juračka.
Tráva Deschampsia antarctica (nahoře) a Colobanthus quitensis z čeledi hvozdíkovitých (dole) jsou nejjižněji rostoucí krytosemenné rostliny světa. Vyskytují se na Antarktidě až k 68. stupni jižní šířky.
Foto Martin Kolář.
Nejvyšší stavbou ČR není kupodivu žádný mrakodrap, ale rozhlasový vysílač Liblice B. Nachází se ve středních Čechách poblíž Českého Brodu a jeho dvě věže rozhodně nepřehlédnete – tyčí se do výšky 355 metrů.
Zdroj Wikimedia Commons, autor Miaow Miaow, volné dílo / Public Domain.
Slon africký je největší dnes žijící suchozemský živočich. Průměrná hmotnost samců činí 5,5 tuny a výška v kohoutku 3,3 metru. Zaznamenané rekordní hodnoty jsou dokonce 10 tun a 4 metry.
Foto Petr Jan Juračka.
Podívejme se ještě na dva české meteorologické rekordy, za které vděčíme únoru. V tomto měsíci se počasí opravdu překonává. Nejnižší teplota na území ČR byla naměřena během neobvykle kruté zimy roku 1929. V Litvínovicích u Českých Budějovic ukázal teploměr 11. února 1929 mrazivých −42,2 °C.
V zimě u nás bývají větší výkyvy atmosférického tlaku a hlubší tlakové níže. Vůbec nejnižší tlak vzduchu v ČR (přepočtený na hladinu moře) zaznamenali 26. února 1989 v Čáslavi, a to 967,2 hektopascalu. Letos 30. ledna jsme se rekordu dost přiblížili, když tlak klesl zhruba na 974 hektopascalů. Připomeňme, že za normální tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře se bere hodnota 1013,25 hektopascalu.
Kalendář přírodních rekordů na rok 2015 vznikl díky projektu OP VK „Propagace přírodovědných oborů prostřednictvím badatelsky orientované výuky a popularizace výzkumu a vývoje, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/45.0028,“ který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.