Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
1x Biolog
Že je diamant nejtvrdší nerost, to už jste nejspíš slyšeli. Ale víte, jakým dalším prvenstvím se pyšní? Kromě diamantu se v srpnových NEJ podíváme na nejméně reaktivní prvek a tři zvířecí rekordmany.
Největší, nejmenší, nejrychlejší – ale také nejsladší, nejvíce ohrožený nebo s nejvyšší tepelnou vodivostí. Pro učitele přírodovědných předmětů jsme vydali unikátní kalendář na rok 2015, který nabízí slovem i obrazem 53 rekordů ze světa biologie, chemie, geologie a geografie.
Neradi bychom však připravili ostatní fanoušky přírodních věd o přehlídku zajímavých rekordů. Proto je budeme postupně zveřejňovat na těchto stránkách. Dostane se při tom i na některá NEJ, která se do tištěného kalendáře nevešla.
A co jsme vybrali na srpen?
Neon je nejméně reaktivní chemický prvek. O svůj rekord se dělí s jiným vzácným plynem, heliem. Neznáme zatím žádné stabilní sloučeniny ani jednoho z těchto prvků. Snímek ukazuje výbojku plněnou neonem.
Foto Alchemist-hp, licence GDFL 1.2.
Gepard štíhlý je ze všech živočichů nejrychlejším běžcem. Při lovu kořisti dokáže tato kočkovitá šelma vyvinout maximální rychlost zhruba 100–110 kilometrů za hodinu.
Foto Petr Jan Juračka.
Diamant je nejtvrdší nerost. Zároveň to je přírodní materiál s nejvyšší tepelnou vodivostí při pokojové teplotě: vede teplo asi pětkrát lépe než měď. Krystal na fotografii si můžete prohlédnout v Mineralogickém muzeu Přírodovědecké fakulty UK.
Foto Petr Jan Juračka.
O titul největšího brouka na světě se uchází hned několik kandidátů. Patří k nim také herkules antilský, který může být dlouhý až 17 centimetrů. Žije v pralesích střední a jižní Ameriky.
Foto Petr Jan Juračka.
Srpnovým bonusem je největší brouk české přírody – roháč obecný. Tento druh potřebuje ke svému životu tlející dřevo listnatých dřevin, ve kterém se vyvíjejí jeho larvy po dobu až pěti let.
Samec roháče obecného, foto Petr Jan Juračka.
Kalendář přírodních rekordů na rok 2015 vznikl díky projektu OP VK „Propagace přírodovědných oborů prostřednictvím badatelsky orientované výuky a popularizace výzkumu a vývoje, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/45.0028,“ který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
1x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
0x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.