Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Letošní rok bude na našem webu ve znamení rekordů. Každý měsíc vám přineseme výběr několika NEJ z české i světové přírody. Podívejte se, jací jsou naši lednoví favorité.
Největší, nejmenší, nejrychlejší, nejvyšší, nejlehčí, nejstarší – ale také nejsladší, nejvíce ohrožený nebo s nejvyšší tepelnou vodivostí. Pro učitele přírodovědných předmětů jsme vydali originální kalendář na rok 2015, který nabízí slovem i obrazem 53 rekordů ze světa biologie, chemie, geologie a geografie.
Snímky jednotlivých „rekordmanů“ – od lithia přes velemloka až po Bajkal či nejstarší horniny ČR – jsou převážně dílem oceňovaného fotografa Petra Jana Juračky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Svými obrázky přispělo také několik dalších fotografů.
Snažili jsme se zařadit rekordy známé i méně známé, české i světové. Především jsme ale volili takové, které sdělují něco podstatného o přírodě nebo o lidské společnosti.
Mimopražští pedagogové registrovaní v projektu Přírodovědci.cz si mohou kalendář objednat přes web ze svého profilu.
Neradi bychom však připravili ostatní fanoušky přírodních věd o přehlídku zajímavých rekordů. Proto je budeme postupně zveřejňovat na těchto stránkách. A dostane se i na některá NEJ, která se nám do tištěného kalendáře nevešla.
Co jsme tedy vybrali pro leden?
Vodík má ze všech prvků nejméně protonů v jádře (jenom jeden), nejnižší hustotu a nejnižší teplotu tání za atmosférického tlaku (−259,16 °C, tedy pouhých 13,99 °C nad absolutní nulou). Zároveň jde o nejhojnější prvek ve vesmíru. A jak ukazuje snímek, je vodík také velmi hořlavý.
Foto Petr Jan Juračka.
Toto je první – a zatím jediná – kostra dinosaura vystavená ve stálé expozici českého muzea. Najdete ji v Chlupáčově muzeu historie Země na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Jedná se o přesný odlitek kostry masožravce z rodu Carnotaurus, který žil ve svrchní křídě na území Argentiny.
Foto Petr Jan Juračka.
Orchideje, tedy rostliny z čeledi vstavačovitých, mají velmi malá semena. U některých druhů jsou menší než 0,1 milimetru, což je světový rekord. Zde vidíte semena jihoafrické orchideje Stenoglottis fimbriata, dlouhá 0,7 milimetru.
Foto Petr Jan Juračka.
Naopak největšími semeny se může pochlubit palma lodoicea seychelská (Lodoicea maldivica), která roste na dvou ostrovech tropického souostroví Seychely. Její semeno může vážit až 17 kilogramů! Exemplář na snímku je ze sbírek katedry botaniky Přírodovědecké fakulty UK.
Foto Viktor Sýkora.
Sněžka je nejvyšší hora ČR. Drží také další české rekordy – pokud nám ovšem nevadí, že byly naměřeny kousek za hranicí v meteorologické stanici na polské straně. Jde o nejnižší průměrnou roční teplotu (0,2 °C) a nejvíc dnů se sněhovou pokrývkou (185).
Jako nadmořská výška Sněžky se donedávna uvádělo 1 602 metrů. V roce 2013 však proběhla médii zpráva, že podle nového měření má hora ve skutečnosti o metr víc. Jak to tedy je?
Doktor Tomáš Matějček, geograf z naší fakulty, říká: „Toto nové měření je akceptováno. Nejvyšší bod Sněžky při něm byl určen na polském území u kaple sv. Vavřince, zhruba 3,5 metru od státní hranice. Jeho nadmořská výška je 1 603,30 m (ještě přesněji 1 603,296 m). Pro území ČR byl výpočtem stanoven nejvyšší bod s hodnotou 1 603,20 m. Ten se nachází na státní hranici s Polskem.
Dlouhodobě uváděných 1 602 m je nadmořská výška triangulačního bodu, který neleží na nejvyšším místě, ale na místě, z něhož lze opticky zaměřovat další vzdálené body České státní trigonometrické sítě.“
Foto Petr Jan Juračka.
Kalendář přírodních rekordů na rok 2015 vznikl díky projektu OP VK „Propagace přírodovědných oborů prostřednictvím badatelsky orientované výuky a popularizace výzkumu a vývoje, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/45.0028,“ který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.