Není vítr jako vítr
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Tentokrát se podíváme na různé držitele titulu „největší“ – ať už jde o ptáky, rybníky, štíry nebo skalní brány. Jako bonus se dozvíte, který strom letos oslaví pěkné 5 065. narozeniny.
Největší, nejmenší, nejrychlejší – ale také nejsladší, nejvíce ohrožený nebo s nejvyšší tepelnou vodivostí. Pro učitele přírodovědných předmětů jsme vydali unikátní kalendář na rok 2015, který nabízí slovem i obrazem 53 rekordů ze světa biologie, chemie, geologie a geografie.
Neradi bychom však připravili ostatní fanoušky přírodních věd o přehlídku zajímavých rekordů. Proto je budeme postupně zveřejňovat na těchto stránkách. Dostane se při tom i na některá NEJ, která se do tištěného kalendáře nevešla.
Podívejte se, co jsme pro vás vybrali na červen:
Pštros dvouprstý je největší žijící druh ptáka. Samci váží až 157 kilogramů a mohou být vysocí až 2,8 metru. Pštros také ze všech ptáků nejrychleji běhá (70 km za hodinu) a snáší největší vejce (průměrná hmotnost 1,4 kilogramu).
Foto Petr Jan Juračka.
Největším rybníkem v ČR je slavný Rožmberk severně od Třeboně, který v letech 1584–1590 vybudoval Jakub Krčín. Vodní plocha tohoto rybníka má rozlohu 489 hektarů.
Foto Petr Jan Juračka.
Jedním z největších štírů je západoafrický veleštír císařský. Dosahuje délky kolem 20 centimetrů a hmotnosti 30 gramů. Na snímku vidíte jedový trn, který má veleštír na zadním konci těla.
Foto Petr Jan Juračka.
Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko má rozpětí 26,5 metru a výšku 16 metrů. Jde o největší pískovcovou skalní bránu nejen v České republice, ale v celé Evropě.
Foto Václav Sojka.
Červnovým bonusem je nejstarší žijící strom na světě. Tímto rekordem se pyšní borovice dlouhověká (Pinus longaeva), která roste v horách na jihozápadě USA. Donedávna byl za nejstarší strom pokládán jedinec tohoto druhu příhodně pojmenovaný Metuzalém; letos je mu 4 848 roků.
Před pár lety ovšem vědci analyzovali některé vzorky dřeva odebrané už v 50. letech minulého století. A objevili, že jeden pochází z dosud žijící borovice dlouhověké, které je letos úctyhodných 5 065 roků. Do dalších let v drsném vysokohorském klimatu kalifornských White Mountains přejeme hodně zdraví!
Borovice dlouhověká (Pinus longaeva) ze Spring Mountains v jižní Nevadě. Zdroj Wikimedia Commons, autor Stan Shebs, úpravy Jan Kolář, licence CC BY-SA 3.0.
Kalendář přírodních rekordů na rok 2015 vznikl díky projektu OP VK „Propagace přírodovědných oborů prostřednictvím badatelsky orientované výuky a popularizace výzkumu a vývoje, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/45.0028,“ který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Jak je magnetická síla převedena na neurální signál? Kde je a jak vypadá magnetoreceptor? Jak magnetickou informaci zpracovává mozek? Nic z toho nevíme.
0x Magazín
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.