Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
0x Biolog
Od pátku 20. do neděle 22. května se můžete zapojit do mezinárodního projektu mapováních invazních druhů.
Biologické invaze jsou jednou z nejdůležitějších součástí současných globálních změn a vážnou hrozbou pro zachování biodiverzity a fungování ekosystémů, včetně socio-ekonomických problémů, které s sebou nesou. Rychlá detekce potenciálně invazních druhů v regionu má velký význam, aby se zabránilo velkým zamořením a snížily se potenciální dopady. Cílem tohoto projektu je shromáždit informace o rozšíření skupiny nepůvodních druhů v České republice.
Jak se zúčastnit
Zapojit se do monitoringu (tzv. BioBlitz) invazních druhů v ČR můžete velmi snadno! Stačí Vám k tomu tři kroky:
1. Stáhněte si aplikaci iNaturalist (pro Android nebo iOS) do svého smartphonu nebo tabletu, případně se připojte ze svého počítate k webu iNaturalist.org, a vytvořte si účet.
2. Můžete se zapojit do projektu IAS Bioblitz - Czech Republic na iNaturalistu, abyste měli přehled o svých pozorováních i o pozorováních dalších účastníků.
3. Během víkendu od 20. do 22. května zaznamenejte všechna svá pozorování invazních druhů v České republice pomocí aplikace iNaturalist.
Projekt IAS Bioblitz - Czech Republic na iNaturalistu bude nicméně otevřen i po tomto víkendu, takže kdykoli najdete některý z těchto invazních druhů, budeme rádi, když jej zaznamenáte.
Podrobnější návod, jak používat iNaturalist pro projekt IAS Bioblitz - Czech Republic o invazních druzích v České republice 2022, poskytneme jako podpůrné pdf (v češtině).
Pokud z nějakého důvodu nechcete používat aplikaci iNaturalist, ale přesto byste se chtěli zapojit, můžete si nainstalovat aplikaci BioLog. Pro některé skupiny organismů jsou i speciální aplikace, pro raky je to aplikace Raci v ČR, pro ptáky (v našem případě husice nilskou) pak Avif.
Organizátoři
Hlavními organizátory jsou vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Zapojí se ovšem i odborníci na jednotivé skupiny organismů z různých výzkumných institucí. Na akci se bude podílet i Agentura ochrany přírody a krajiny a Národní muzeum.
Foto Shutterstock.com
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
0x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
0x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.