Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
1x Biolog
30. ročník Mezinárodní biologické olympiády se konal v maďarském Szegedu. Výprava České republiky dosáhla skvělého výsledku, kdy tři soutěžící získali stříbrné medaile a jeden medaili bronzovou.
V posledních letech se výsledky ČR stabilizovaly tak, že všichni soutěžící si odvážejí medaile, přičemž většina z nich stříbrné, před dvěma lety dokonce zlatou (Kateřina Kubíková, 5. v absolutním pořadí). Z evropských zemí tak Česká republika stabilně patří do první pětice – spolu s Ruskem, Německem, Maďarskem a v posledních letech i Holandskem. Myslíme si, že tato úspěšnost mj. vypovídá o kvalitě naší české Biologické olympiády, která je považována za světově nejpropracovanější, zahrnující celkem čtyři věkové kategorie (A-D, pokrývající 8 let života mladých biologů), které se každý rok účastní desetitisíce žáků a studentů.
O mimořádnosti letošního úspěchu svědčí i fakt, že všichni členové českého týmu byli nováčci, IBO se na rozdíl od podstatné části svých konkurentů zúčastnili poprvé. Dva členové našeho týmu, Anna Hýsková a Ondřej Pelánek se mohou IBO díky svému mládí zúčastnit ještě v příštím roce. Pro 31. ročník, který se uskuteční v japonském Nagasaki, tedy počítáme s velice silným týmem!
Celkem se letošní IBO zúčastnilo rekordních 285 soutěžících ze 72 zemí světa. Výsledky na prvních třech místech nebyly překvapivé – tradičně je obsadili soutěžící z Asie nebo Američané asijského původu (prvních osm míst). Celkovým vítězem se stal s velkým náskokem Lingfeng Peng z Číny, na druhém místě skončil Haoxuan Tang, na třetím pak Američan Christopher Wang. Nejúspěšnější výprava přijela z Číny – všichni čtyři soutěžící se vešli na prvních 7 míst absolutního pořadí. Z evropských zemí pak letos mělo zlaté žně hostitelské Maďarsko (4 zlaté medaile) a zcela mimořádného úspěchu dosáhlo i Nizozemsko (3 zlaté medaile).
Praktické soutěžní úlohy byly letos čtyři a testovaly dovednosti a znalosti mnoha různých oblastí biologie. Soutěžící museli provést bioinformatickou analýzu, určit cukr přítomný v medu (včela byla symbolem letošní soutěže), studovali škrobová zrna různých rostlin, nesměli se zaleknout ani velmi detailní pitvy kuřecí končetiny. V teoretické části čekaly na studenty dva velmi obtížné tříhodinové testy, které měly neobvyklý formát a vyžadovaly v podstatě vysokoškolské znalosti v kombinaci s analytickým myšlením a schopností orientace v grafech či schématech.
Celkově byla 30. IBO solidně zorganizována a po stránce soutěžních úkolů se bezesporu řadí mezi ty velice kvalitní. Odborný program byl pak doplněn i programem kulturně-společenským, který byl naplněn typicky maďarskými tématy – např. návštěvou Budapešti, exkurzí do pusty nebo koňskou drezúrou. Hlavní cíl celé soutěže – navázání mezinárodních přátelství a pocit pospolitosti studentské a vědecké komunity byl bezesporu naplněn.
Česká republika si v letošním roce dále upevnila renomé zakladatelské země IBO, která stále hraje v této soutěži důležitou roli. Kromě velice solidního umístění našich studentů je Dr. Lenka Libusová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy členkou nejužšího šestičlenného řídícího výboru IBO (Steering Committee) a po nejbližší tři roky se bude podílet na dalším směřování této prestižní mezinárodní soutěže.
Výsledky našich soutěžících v celkovém pořadí:
53. Anna Hýsková, Gymnázium J. A. Komenského a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherský Brod
76. Kateřina Bezányiová, Gymnázium, Jablonec nad Nisou, U Balvanu 16, příspěvková organizace
82. Kateřina Čermáková, Gymnázium Sokolov a Krajské vzdělávací centrum, příspěvková organizace
168. Ondřej Pelánek, Klasické a španělské gymnázium Brno-Bystrc, příspěvková organizace
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
1x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
0x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.