Nejstarší moderní Středoevropané byli přímí příbuzní
Moderní lidé se mimo území Afriky setkali a smísili s neandertálci, což vedlo k tomu, že dnes všichni lidé mimo Afriku mají v genomech přibližně 2–3 % neandertálské DNA.
0x Biolog
Zajímáš se o přírodní vědy a navštěvuješ přírodovědné kroužky? Chováš doma zvíře, pěstuješ nezvyklé rostliny, zajímají tě nerosty a zkameněliny, baví tě chemické pokusy nebo sníš o kariéře cestovatele? Jsi žákem či studentem ZŠ nebo SŠ a je ti mezi 6 -15 roky? Pojeď s námi v létě na tábor s Přírodovědci! Letos chystáme jak příměstský tábor v kampusu Přírodovědecké fakulty UK v Praze, tak i pobytový tábor v rekreačním středisku Horní Poříčí u Strakonic.
Přírodovědci připravili letos pro všechny malé i větší nadšence do přírodních věd celkem šest táborových turnusů - a to ZDARMA. Tábory jsou realizovány v rámci IPN Podpora technických a přírodovědných oborů.
Každý den něco jiného
Zážitkový městský tábor na Přírodovědecké fakultě UK je variantou na příměstské tábory, jež v poslední době získávají stále více příznivců. Děti, které jsou přes léto v Praze, netráví díky těmto táborům svůj volný čas na ulicích nebo doma před televizí a počítačem, ale mohou zažít mnoho zajímavého a nového, něco se naučit a přitom poznat nové kamarády. Během jednoho týdně se městští táborníci seznámí se všemi přírodními vědami, jež se na půdě PřF UK studují: s biologií, chemií, geologií i geografií. Na cestě za přírodou je provedou mladí vědci a studenti Přírodovědecké fakulty UK.
Příměstský tábor
Příměstský tábor se uskuteční v turnusech 9.7. – 13.7. 2012, 16.7. – 20.7.2012 a 23.7. – 27.7.2012 v kampusu Přírodovědecké fakulty UK Albertov, Praha 2. Mladí přírodovědci, ve věku od 6 do 15 let, budou mít možnost stát se mladými vědci a vyzkoušet si mikroskopování nejen standardní, ale i elektronové, seznámí se se základy botaniky, antropologie, geologie, geografie i chemie, a to hlavně při praktických cvičeních v moderně vybavených laboratořích a posluchárnách a při terénních exkurzích, vše pod odborným vedením pracovníků a studentů Přírodovědecké fakulty UK.
V rámci celotýdenního programu děti navštíví i Hrdličkovo muzeum člověka, Botanickou zahradu PřF UK, Chlupáčovo muzeum historie Země, Mineralogické muzeum a Mapovou sbírku.
Letní pobytový tábor
Pobytový tábor v Horním Poříčí u Strakonic proběhne v turnusech 5.8. – 11.8., 12.8. – 18.8. a 19.8. - 25.8.2012, dopravu dítěte zajišťují rodiče. Kromě aktivit, nabízených i příměstským táborem, bude tento tábor obohacen o aktivity volnočasové, opět z větší části zaměřené na přírodní vědy. Děti budou sbírat biologické a geologické vzorky pro další pozorování, sázet rostliny, rýžovat zlato v řece Otavě, podniknou terénní geocaching v okolí tábora za pomocí GPSky a kompasů atd. Prostředí laboratoří a učeben nahradí živá příroda a její přímé pozorování, což ale v žádném případě neznamená, že táborníci přijdou o pravé vědecké prostředí, součástí tábora je totiž ambulantní vědecká laboratoř vybavená mikroskopy, biologickými laboratorními sety, polarizačními mikroskopy pro pozorování řezů minerálů a chemická laboratoř.
Badatelé a vědci
Mladí přírodovědci budou na táborech rozděleni do dvou skupinek tak, aby program, jenž pro ně připravujeme odpovídal i jejich dosaženým školním znalostem. V první skupince se potkají malí „badatelé“ ve věku od 6 do 10 let, přesně tak, jak je tomu i ve škole na 1. stupni.
Druhou skupinku budou tvořit mladí „vědci“, tedy mladí přírodovědní nadšenci, kteří jsou již buď na 2.stupni základní školy nebo přestoupili na víceletá gymnázia. Badatelé i vědci budou mít program sice shodný, nicméně přizpůsobený tak, aby badatelé vše bez problémů pochopili a vědci, aby se posloucháním věcí pro ně již známých nenudili.
Jak se přihlásit a jaké jsou podmínky?
Dítě musí být žákem/studentem ZŠ nebo SŠ. Termín pro podání přihlášky na tábory je od 21. 3. 2012 – 9. 4. 2012 a pro přihlášení bude třeba doložit:
Na základě splnění výše uvedených podmínek provede realizační tým projektu městských a mimopražských táborů Přírodovědecké fakulty UK a MŠMT, tj. manažer projektu, vedoucí tábora, garant odborné části a garant volnočasových aktivit, výběr dětí.
Pokud by vás zajímalo, jak to na příměstském táboře Přírodovědců vypadalo vloni, podívejte se do této fotogalerie - třeba to bude pro vás motivace přihlásit se na jeden z šesti táborových turnusů letos.
Už se těšíme na všechny mladé přírodovědce, kterým v průběhu července a srpna přichystáme co nejvíce přírodních zážitků!
Nečekejte a registrujte se na tábor Přírodovědců zde!
V případě dotazů nás kontaktujte :)
Tyto tábory jsou spolufinancovány Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Alena Ječmíková
Moderní lidé se mimo území Afriky setkali a smísili s neandertálci, což vedlo k tomu, že dnes všichni lidé mimo Afriku mají v genomech přibližně 2–3 % neandertálské DNA.
0x Biolog
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
4x Biolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.