Nejstarší moderní Středoevropané byli přímí příbuzní
Moderní lidé se mimo území Afriky setkali a smísili s neandertálci, což vedlo k tomu, že dnes všichni lidé mimo Afriku mají v genomech přibližně 2–3 % neandertálské DNA.
0x Biolog
Se slonovinou se obchodovalo již od pravěku, dokud nemusel být tento typ komerční činnosti před více než třiceti lety na základě mezinárodní úmluvy zcela zakázán, aby nedošlo k úplnému zdecimování zbývajících slonů.
Zákaz obchodu však není kompletní. Například v EU se stále povoluje obchod se starožitnostmi vyrobenými ze zvířat, která byla zabita více než 50 let před tím, než začali být sloni, podobně jako řada dalších druhů, v EU před nadměrným mezinárodním obchodem chráněni. Argumentuje se tím, že zabití zvířat „tehdy“, neohrožuje současné populace. Je však všechno, co je prohlašováno za starožitné, opravdu staré? Vědci z Centra forenzních studií Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR analyzovali artefakty ze slonoviny zadržené Českou inspekcí životního prostředí, ověřovali jejich stáří udávané obchodníkem a dospěli k překvapivým závěrům.
Slonovina byla vždy prestižním artiklem, symbolem bohatství a vysokého společenského postavení, oceňovaným při výrobě uměleckých nebo náboženských předmětů, nábytku, dekorací, šperků nebo hudebních nástrojů. Masivní poptávka po slonovině v 19. a 20. století, kdy byli sloni loveni pouze pro svoje řezákové zuby – kly, způsobila během zhruba stovky let drastický pokles počtu slonů všech tří druhů (dvou afrických a jednoho asijského) na hranici hluboko pod 20 % původního stavu. Od roku 1989 zakazuje mezinárodní obchod se slonovinou Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), kterou dodržují také členské státy EU, včetně České republiky. Jednou z nemnoha výjimek z tohoto zákazu je obchod se starožitnostmi – tj. opracovanou slonovinu pocházející ze zvířat usmrcených před rokem 1947.
K obchodované starožitné slonovině je třeba přikládat doklady uvádějící její původ a stáří. Obecně je známo mnoho skutečných nebo fiktivních příběhů o případech, kdy byl obraz, kus nábytku nebo jiné artefakty prohlášeny za starší, než ve skutečnosti byly. Obchodníkům se pak často podařilo oklamat i ty nejlepší odborníky a prodat podvrh za obrovskou částku. Dá se tedy předpokládat, že podobné případy existují i u slonoviny, kde je však motivací umělého “zestárnutí“ navíc rovněž snaha obejít zákaz prodeje.
Nelegální obchod s volně žijícími druhy mají často na svědomí organizované zločinecké skupiny. V podstatě se totiž jedná o vysoce výdělečný trh, jímž protéká několik miliard dolarů ročně a používané postupy jsou dokonce srovnatelné s praktikami obchodníků s narkotiky nebo teroristických organizací.
Nejvyšší poptávka po slonovině je v současné době v Číně, Thajsku a Japonsku, zatímco v České republice byla vždy nízká. Podíl nelegálního obchodu však není přesně znám.
Tým analyzoval vybraných 25 sošek a zdobených klů ze slonoviny afrických slonů z celkem 77 předmětů (o souhrnné váze 47 kg!) zadržených v roce 2016 v domě obchodníka se starožitnostmi v rámci operace zaměřené na internetový nelegální obchod se slonovinou. Kontrolovaná osoba působila hlavně na českých aukčních webech a k řadě artefaktů (ke 14 ks z 25 datovaných sošek) doložila prohlášení znalce v oboru starožitností, totiž že předměty pocházejí z přelomu 19. a 20. století.
Pro ověření deklarovaného stáří slonovinových sošek byla tato prohlášení porovnána s výsledky metody radiouhlíkového datování provedeného na pracovišti Ústavu jaderné fyziky AV ČR. Radiouhlíkové datování umožňuje určit stáří předmětů na základě poklesu aktivity radioaktivního izotopu uhlíku 14C. Následkem jaderných testů v padesátých a šedesátých letech minulého století se významně navýšilo množství 14C v moderních předmětech, což umožňuje určit jejich stáří s přesností i v řádu jednotek let.
Zatímco přizvaný znalec došel k závěru, že 14 z 25 jím hodnocených předmětů je jednoznačně starožitných, radiouhlíkové datování s vysokou jistotou prokázalo, že 17 předmětů z 25 zcela určitě starožitnost není a u zbývajících vzorků metoda nedokáže rozhodnout, jestli jsou starožitné nebo ne. Datování radiouhlíkovou metodou odhalilo, že se znalec mýlil ve 12 případech ze 14.
Procento falešně „starožitných“ artefaktů je zarážející, vzhledem k tomu, že slonovina není v České republice nejčastější položkou obchodu se starožitnostmi a obchod se slonovinou nemá ani žádný podstatný význam v českém náboženství, historii nebo pověrčivosti.
Autoři tedy doporučují, aby hodnocení stáří slonovinových předmětů nebylo založeno pouze na odborném posudku, ale také na přesnějším a cenově celkem dostupném radiouhlíkovém datování.
Diskuse ohledně tohoto tématu stále probíhá. Některé orgány totiž navrhují úplný zákaz obchodu se slonovinou (ať už starožitnou či nikoli), což samozřejmě někteří obchodníci a odborníci na starožitnosti nevítají právě s nadšením.
RNDr. Darina Koubínová, Ph.D., Přírodověda populárně
Kufnerová, J., Pachnerová Brabcová, K., Suchý, V. et al. Are ivory antiques actually antique? Crime Law Soc Change (2021).
Moderní lidé se mimo území Afriky setkali a smísili s neandertálci, což vedlo k tomu, že dnes všichni lidé mimo Afriku mají v genomech přibližně 2–3 % neandertálské DNA.
0x Biolog
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
4x Biolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.