Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Jádrové zóny Národního parku Šumava jsou nejvýznamnějším zbytkem relativně původní přírody nejen v České republice, ale i v celé střední Evropě. Mezi vzácné klenoty přírody žijící v těchto místech patří nejen všem známé "vlajkové druhy", jako je tetřev, rys či datlík tříprstý, ale i stovky, možná tisíce mnohem méně nápadných druhů hmyzu, bylin, hub či mikroorganismů. Vzpomeňme jen na různé druhy vzácných brouků či orchidejí, které se vyskytují pouze na Šumavě. Navíc – my přírodu Šumavy ani pořádně neznáme! Kdo dnes ví, že na Šumavě bylo v poslední době objeveno profesorem Josefem Ruskem okolo dvaceti pro svět nových druhů chvostoskoků, nebo že v roce 1983 byl na Šumavě objeven Karlem Špatenkou dokonce nový druh motýla?
Příkladem těchto snah jsou i dva návrhy zákona o NP Šumava, které nyní leží v parlamentu a na podzim o nich budou poslanci hlasovat. Tyto návrhy redukují velikost jádrových zón NP, neobsahují prakticky žádnou regulaci stavební činnosti v NP Šumava a dokonce počítají s vybudováním lanovky v oblasti Smrčiny – unikátně zachovalého horského lesa, kde žije tetřev hlušec a další kriticky ohrožené druhy rostlin a živočichů. Zmenšením stávajících jádrových zón by se nastartoval nevratný proces vymírání, který již nikdy nepůjde vzít zpátky. Více o této problematice najdete třeba na České pozici, v pořadu Nedej se či na stránkách Hnutí Duha.
Proti těmto návrhům vznikla petice, která apeluje na slušné lidi, aby vybídli poslance k revizi těchto návrhů ve prospěch ochrany přírody. Petici je možné podepsat on-line na jejích webových stránkách, či si odsud stáhnout podpisové archy.
Pavel Kindlmann
Ilustrační foto: Ráno na Stožecké skále, autor Petr Jan Juračka, PřF UK
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.