Není vítr jako vítr
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Jádrové zóny Národního parku Šumava jsou nejvýznamnějším zbytkem relativně původní přírody nejen v České republice, ale i v celé střední Evropě. Mezi vzácné klenoty přírody žijící v těchto místech patří nejen všem známé "vlajkové druhy", jako je tetřev, rys či datlík tříprstý, ale i stovky, možná tisíce mnohem méně nápadných druhů hmyzu, bylin, hub či mikroorganismů. Vzpomeňme jen na různé druhy vzácných brouků či orchidejí, které se vyskytují pouze na Šumavě. Navíc – my přírodu Šumavy ani pořádně neznáme! Kdo dnes ví, že na Šumavě bylo v poslední době objeveno profesorem Josefem Ruskem okolo dvaceti pro svět nových druhů chvostoskoků, nebo že v roce 1983 byl na Šumavě objeven Karlem Špatenkou dokonce nový druh motýla?
Příkladem těchto snah jsou i dva návrhy zákona o NP Šumava, které nyní leží v parlamentu a na podzim o nich budou poslanci hlasovat. Tyto návrhy redukují velikost jádrových zón NP, neobsahují prakticky žádnou regulaci stavební činnosti v NP Šumava a dokonce počítají s vybudováním lanovky v oblasti Smrčiny – unikátně zachovalého horského lesa, kde žije tetřev hlušec a další kriticky ohrožené druhy rostlin a živočichů. Zmenšením stávajících jádrových zón by se nastartoval nevratný proces vymírání, který již nikdy nepůjde vzít zpátky. Více o této problematice najdete třeba na České pozici, v pořadu Nedej se či na stránkách Hnutí Duha.
Proti těmto návrhům vznikla petice, která apeluje na slušné lidi, aby vybídli poslance k revizi těchto návrhů ve prospěch ochrany přírody. Petici je možné podepsat on-line na jejích webových stránkách, či si odsud stáhnout podpisové archy.
Pavel Kindlmann
Ilustrační foto: Ráno na Stožecké skále, autor Petr Jan Juračka, PřF UK
Největší vliv na klima mají v karibské oblasti pasáty, které jsou součástí všeobecné cirkulace atmosféry, pozornost však na sebe strhávají spíše hurikány, plošně omezené poruchy atmosféry.
0x Magazín
Jak je magnetická síla převedena na neurální signál? Kde je a jak vypadá magnetoreceptor? Jak magnetickou informaci zpracovává mozek? Nic z toho nevíme.
0x Magazín
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.