Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Geografická sekce PřF UK, Knihovna geografie a Mapová sbírka zvou na výstavu Mikuláš Klaudyán: první mapa Čech 1518.
Výstava představuje první samostatnou podrobnou mapu Českého království, její odvozeniny i rámec doby. Nazývá se podle lékaře a majitele tiskárny v Mladé Boleslavi Mikuláše Klaudyána. Ilustrovaný jednolist, dřevořez s mapou se zachoval v jediném výtisku uloženém ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích. Mapa je jižně orientovaná. Tyto cestovní mapy se používaly s kompasem s malými slunečními hodinami. Pozoruhodné je zejména české, dodnes srozumitelné názvosloví díla.
Klaudiánova mapa byla známá a rozšířená především díky Sebastianu Münsterovi, jenž publikoval od roku 1554 její zmenšenou kopii v mnoha vydáních a jazykových mutacích Kosmografie. Původní tiskařský štoček si půjčili do Prahy na tisk české verze Kosmografie, největší dobové knihy, přeložené Zikmundem z Púchova. Byla vytištěna u Jana z Kosořského z Kosoře v roce 1554.
Boloňský rytec Bolognino Zalteri vydal v Benátkách reprodukovanou mapu Čech kolem roku 1566 se severní orientací a vyryl ji do mědi. Tato kopie je velmi ojedinělá a pro výstavu se podařilo získat souhlas s jejím zveřejněním z Britské národní knihovny. Po roce 1817 zmenšenou mapu reprodukoval i kartograf a katolický kněz František Jakub Jindřich Kreibich jako přílohu k Bílejovského kronice Historie církevní. Vytvořil i pozoruhodnou rukopisnou kopii.
Mezi rarity patří i akvarel z 16. století ze zámku z Rychnova nad Kněžnou a olejomalba ze 17. století uložená ve fondu Národního muzea. Ve 20. století byla vydána jako faksimile nejprve v Geografickém ústavu UK a posléze i mnoha dalšími institucemi. V současnosti probíhá odborný výzkum Klaudyánovy mapy na Geografické sekci UK, a proto budou představeny také moderní kartometrické analýzy. Výstava bude doplněna komentovanými prohlídkami (11. července, 22. srpna, 19. září, 17. října vždy od 14 hodin), přednáškami, videoprojekcemi a pořady pro děti v rámci Pražské muzejní noci (9. června) a Týdne geografie (19. až 23. listopadu). Výstava je putovní.
Otevřeno: po - pá 9.00-17.00 od 23. 5. do 31. 12. 2018 (kromě svátků)
Vstupné: zdarma
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.